30. december 2009 - 13:12Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Løkke - importer data fra Excel
Jeg har behov for en vba-rutine som :
1. åbner et Excel-regneark, 2. importere første arkfane til en temp-tabel 3. vasker date der er importeret 4. gemmer resultatet af datavask i en anden tabel 5. sletter indhold af temp-tabellen 6. importerer næste arkfane til temp-tabellen 3. gentag 4. gentag 5. gentag 6. gental
7. fortsætter til der ikke er flere arkfaner i regnearket
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det er måske ikke helt så enkelt. Access kan ikke "bare" importere data fra Excel. Access forsøger at afkode første række, og det går ikke altid helt godt. For at være sikker på at det går godt, skal der oprettes en importspecifikation. Derfor: Er antallet af kolonner - og felttypen - den samme for alle ark? Eksempel?
Hm. Det er jo ikke helt sådan, det fungerer. Point gives for et brugbart svar. Det vil ikke være rimeligt at indkassere 100 point for tålmodighed. Læg et svar selv og accepter det. Det er helt ok ;o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.