Det eneste der bestemmer breden i pixels på siden er et gennemsigtigt billede på 780x10 pixels, for ikke at blive for smal, kan ikke blive smallere end 800x600.
Men når siden loades i IE 5.5 +, så bliver der et lille mellemrum i højre side, altså siden falder ikke helt ud til højre, og derved fremkommer der scroll bar, jeg kan ikke se det skulle være fejl i HTML\'en
Hvordan ser det ud hos dig i 800x600
NS 6.0 Ingen probs her. NS 4.57 Puuuuha det ik godt :(
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ok kan godt se det... Tror ikke man kan gøre noget ved det. Så vidt jeg kan se dannes der 1 pixel på hver side af scrollbaren, som man ikke kan gøre noget ved.
Også ved høje opløsninger laver den umotiveret det mellemrum, og skubber tabellerne, men scroll kommer selvfølgelig ikke frem da vinduet ik bliver mindre end 780x xxx
Hmmmmmm det må vi åbenbart bare leve med indtil IE 6.0 Final kommer frem :(
Det gåt rimelig godt sålænge vinduet er mindre end 15+30+895+30+15 (+fudge) bredt, dine giffer spiler cellerne ud efter behov så det passer. Men når vinduesstørrelsen bliver større går det galt fordi cellerne så strækkes så der ikke er .gif nok til at fylde dem. Husk at (+fudge) er forskellige værdier alt efte browser, behov for scrollbar og meget andet.
Tjaaaaaaaaa men er det ikke sådan man normalt gør det for at få EN side til at være kompatibel med alle skærme 800x600 +
Jeg har også lavet <td valign=\"top\" background=\"orig_pic/top_ramme.gif\" width=\"895\"><img src=\"../../billeder/spacers/15x15.gif\" width=\"15\" height=\"15\"></td>
Hele vejen igennem selvfølgelig (læg mærke til width=\"r\" ), men så skal jeg da lige love for at NS 4.xx og Opera 5.xx flipper totalt ud *LOL*. Det eneste er vel nok at efterspørge skærm opløsning via asp og så dynamisk indsætte passende billed brede i <td valign=\"top\" background=\"orig_pic/top_ramme.gif\" width=\"895\"><img src=\"../../billeder/spacers/15x15.gif\" width=\"15\" height=\"15\"></td>
så 15x15.gif(transperent) billedet får den helt rigtige brede.
Er der et sted hvor jeg kan finde den helt nøjagtige tilrådige brede ved forskellige opløsninger ??
Altså 800x600 opløsning, giver en aktuel vindue brede på 780 Pix.
Prøver lige at lave alle andre om til r%, måske det så er bedre da alt er angivet i %, og midter sektionen så BURDE strække sig ligegyldigt hvilken opløsning. Alt andet burde forme sig om .gif billederne.
Jeg tror ikke der er noget sted du kan finde den præcise til_rådighed bredde så det gælder for alle versioner af alle brovsere sådan som de er implementeret på alle maskiner med alle versioner af diverse operativsystemer, det er pare for meget at håbe på.
hvorfor laver du forresten 2 lag i rammen, kunne en 45 bred ramme i eet lag ikke være ligeså god? (og nemmere at overskue).
Så kunne du definere dine celler som 1%, 98% og 1% i bredden og ladde gifferne i hjørnerne om at spile randcellerne ud så de passer.
Hmmmmmmmmm intet bliver skubbet hvis <body bgcolor=\"#FFFFFF\" text=\"#000000\"> men kun hvis <body bgcolor=\"#FFFFFF\" text=\"#000000\" leftmargin=\"0\" topmargin=\"0\" marginwidth=\"0\" marginheight=\"0\">
Og det er jo den jeg bruger, har du haft probs. med margin i IE 5.5 eller 6.0 ?
Det kunne godt lade til at IE har fået lidt døje med at kontrollere margin, for der er intet galt i 5.0
når man angiver bredder i % kan man såvidt jeg ved ikke angive en brøkdel af en procent. så en 1% af vinduet bredde bliver mere end 15 pixels når vinduet bliver over 1500 pixel bredt. så ved at lægge din ydre 15 pixel ramme sammen med din indre 30 pixel ramme får vi en 45 pixel bred ramme hvor gifen i de mindste celler er større end procentangivelsen i vinduer op til 4500 pixels bredde. samtidig mindskes antallet af forskellige gif-billeder der skal loades fra 14 til 8 (mindre server forsinkelse & belastning)
Ja det har du fuldstændigt ret i, klart bedre. Det laver jeg om senere, skal have noget søvn nu :-0
Men der er åbenbart stadigt bøvl med IE 5.5 OP og margin styring når man går frem og tilbage i sider hvor der er angivet leftmargin=\"0\" topmargin=\"0\" og så sammen med 100% tables, problemet forsvinder hvis jeg fjerner top tablen hvor banneret skal være, og den er sat til 100% bred ??? Dammmmmmmm at MS nu skal til at efterligne NS hvad angår problemer :-( har aldrig oplevet dette før.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.