Avatar billede olo Nybegynder
29. januar 2009 - 15:04 Der er 1 kommentar

Nero kan ikke brænde.

Jeg har ny Pc. med DVD/CD brænder (LG: GH20NS10)og Nero 8 installeret. Hele computeren fryser når f. eks. en CD skal kopieres. Oprettelsen af imagefil går gnidningsløst, men når selve
brændingen skal gå i gang fryser computeren og kan ikke lukkes ned.
Nero 8 er opdateret og brænderen ligeledes med nyeste firmware og driver.
Ved brug af Windows indbyggede program er der ingen problemer.
Er der nogen der har en god ide til løsning vil jeg være taknemmelig.

Tak Ole.
Avatar billede Jensen DK Novice
30. januar 2009 - 07:11 #1
Du kan næsten kun afinstallere nero8 og genstart, kør en tur med CCleaner både rens og registrer, geninstaller Nero 8 se om det har hjulpet.
Du kan hente CCleaner her.
Hent og installér CCleaner http://www.ccleaner.com/  og en manual her. http://www.spywarefri.dk/manualer/ccleaner-manual.htm
Under installationen får du tilbudt [Yahoo Toolbar]. Du kan sige ja eller *NEJ* til den, det er en værktøjs linie som du sikkert  ikke har brug for.
Lad programmer foretage en oprydning i rens og registrer, og lad den slette det den finder.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB