Problemer med RAM
Hej allesammen..Jeg tænkte at jeg ville opgradere min computer med nogle flere RAM, før jeg gjorde det havde jeg 959 MB, så købte jeg 1 GB mere, DDR2, med 667 MHz i ComputerCity, Corsair er mærket.
Efter jeg havde sat dem i havde jeg omrking 1950 MB RAM, det virket fint nok i starten men så fik jeg den blå skærm man kalder "Blue Screen Of Death".
Jeg fjernet dem så og computeren virker igen nogenlunde normalt, jeg har så prøvet at sætte dem i igen og det virket fint nok, men når jeg begyndte at spille spil og kom op at bruge omkring 850+ ram, så gik computeren i stå og der kom nogle mærkelige blå linjer over skærmen, så jeg blev nød til at genstarte, det skete hver gang den kom op og brugte omkring 850+ ram, jeg har så fjernet dem igen og tilbage på 959 MB RAM or det virker igen, men jeg ville virkelig gerne have de her ram i min computer for de hjælper virkelig, kunne jeg mærke de første gange.
Nogle der ved hvad problemet kan være? Burde jeg indstille noget efter jeg har sat dem i?