Avatar billede eiken Nybegynder
15. februar 2009 - 10:08 Der er 28 kommentarer og
1 løsning

.mp3 VS .ogg

Hvor godt er filformatet ogg kontra mp3 ???
Er ogg lossless ???
Avatar billede psychopixi Nybegynder
15. februar 2009 - 10:18 #1
Ogg er ikke lossless. Hvis du vil have et frit lossless format skal du bruge .flac : http://flac.sourceforge.net/

Jeg vil umiddelbart mene at du kan få mere lydkvalitet pr. MB ved ogg. Men den største forskel er at ogg er open source, mens MP3 er propritært. Du skal dog være opmærksom på at flere bærbare afspillere ikke understøtter .ogg.
Avatar billede eiken Nybegynder
15. februar 2009 - 14:51 #2
hvad er open source. hvad skal jeg convertereren bunke ogg filer til uden at få væsentlige tab i kvalitet ???
jeg har prøvet med flac, men filerne blev 16 gange så store, og så meget plads har jeg ikke på min hd.
Avatar billede psychopixi Nybegynder
15. februar 2009 - 14:58 #3
Det kommer an på hvad dit udgangspunkt er? (lossless eller lossy)
Hvad du skal bruge filerne til? (mp3-afspiller, computerhøjttalere, musik anlæg, osv.)
Kapaciteten på din harddisk?

Men til de fleste vil .ogg eller .aac være at foretrække, pga. deres relativt høje lydkvalitet i forhold til filstørrelse.
Avatar billede eiken Nybegynder
15. februar 2009 - 17:04 #4
mit udgangspunkt er ogg filer.
Avatar billede psychopixi Nybegynder
15. februar 2009 - 17:12 #5
Hvis dit udgangspunkt allerede er ogg, vil jeg foreslå at du lader dem blive ogg, frem for at konvertere dem til andet format.
Husk - hvis du har en fil komprimeret med en lossy komprimering kan du ikke få mere lydkvalitet ud, end den du har skåret væk ved komprimeringen.
Avatar billede eiken Nybegynder
15. februar 2009 - 18:04 #6
ja men filerne vil ikke afspille i WMP-10, medieplayer classic eller VLC-player. Jeg er ikke vild med at installerer flere medie-afspillere. Jeg foretrækker WMP-10.
desuden bruger jeg at pakke mine album (10-25 filer) med AlbumWrap.exe så bliver de 10-25 filer til en fil, og det er stadig en mp3, som fint afspilles i wmp-10.
AlbumExtractor.exe udpakker filen til enkelt numre, hvis det ønskes
Avatar billede psychopixi Nybegynder
15. februar 2009 - 18:14 #7
Du har fat i en indlysende pointe med at siden MP3 har været på markedet i utroligt lang tid understøttes den af utroligt meget software.
Hvis du ændrer mening mht. installering af ny software kan jeg kun anbefale Songbird eller Winamp til lydafspilning.

Songbird er udviklet af Mozilla - de samme der laver Firefox. Afspilleren er relativt ny, men der er relativt god udvikling. Ligesom i Firefox er der stor mulighed for temaer (feathers) og plugins. Du finder den her: http://getsongbird.com/

Winamp er en lidt ældre afspiller. Den understøtter de fleste lydformater (herunder .ogg), og har stor mulighed for installation af temaer og plugins. Du finder den her: http://www.winamp.com/

Note: Hvis .ogg ikke virker i VLC, er der noget galt med din installation, og du skal forsøge at installere den nyeste version på din computer.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 21:29 #8
Jeg har testet alle de nævnte afspillere, men ingen har feature som WMP-10, her tænker jeg på SRS WOW-effekter og den fremragende equalizer, og specielt det at jeg kan markerer et bestemt antal files, højre klik, afspild.
I winamp, VLC m.fl. skal man først lave en afspilningsliste, og det tager al for lang tid.
Når jeg har lavet (Wrappet) 10-20 filer til en ALBW.mp3, så bruger jeg at markerer de 10-20 filer, højre klik, afspild - men kun for at tjække tiden (som VMP-10 jo lægger sammen) med tiden på den færdige ALBW fil. Mere end 2-3 sekunders forskæld, så er der noget galt et eller andet sted. Så jeg syntes ikke jeg har tid til at lave afspildningslister bare for at få et tids-tjeck.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 21:31 #9
Derfor foretrækker jeg afgjort WMP-10
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 21:33 #10
#8
Du har tydeligvis ikke sat dig ordentligt ind i de programmer jeg foreslog dig, men det er også ok:)
Hvorom alting er at du ikke kan afspille .ogg i WMP og du må derfor "nøjes" med .mp3, .wav eller .wma til lydafspilning:D
Af de formater vil jeg klart anbefale .mp3 til almindeligt forbrug:)
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 21:58 #11
for at pakke dem til ALBW skal bruges ConstantBitRate, hvilken bitrate foreslår du ?
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:02 #12
Jeg vil slet ikke foreslå constant bit rate - men hvis det er eneste valg vil jeg vælge 192kpbs for relativt god lydkvalitet på relativt lidt plads.
Hvis du har plads til det på din harddisk er 320kpbs naturligvis at foretrække, hvis du har gode højttalere:)
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:08 #13
jeg har et problem til, hvis du ønsker flere point kan jeg oprette et fiktivt spm som gir dig de point du ønsker, jeg har nok af dem.
jeg modtog filerne (12 stk) som en zip-fil, ok udpakning, men når jeg converterer dem til mp3 mangler track 7 tid og bitrate, og vil derfor ikke afspille
jeg har så prøvet at converterer track 7 til både wave og flac, og de afspiller fint, men når jeg så converterer wave og flac til mp3 så mangler tid og bitrate igen.
har du nogle forslag til dette problem ???

jeg bruger forskællige versioner af dBpoweramp\MusicConverter og Switch Sound File Converter
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:12 #14
jeg kan nok finde lidt plads til 320kpbs på en af mine 32 harddiske. Bare rolig, ogg filerne gemmes også.
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:13 #15
Vær opmærksom på at hvis dit udgangspunkt er .ogg kan det ikke betale sig at vælge en bitrate der er højere end dem for .ogg filerne...
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:16 #16
Mht. til dit spørgsmål i #13 har jeg ikke umiddelbart nogen løsning - beklager.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:17 #17
jeg kan ikke se bitrate på ogg filerne
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:22 #18
Hvis du åbner en .ogg fil i winamp og højre klikker på filen og vælger "View file info..." så kan du se bitraten i højre kolonne.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:23 #19
nå, ok  den besværlige måde - jeg afspiller filerne  one by one.
Line out fra computeren in i line in på computer nr 2 hvor jeg så kan optage og converte det indkommende analoge signal til hvad jeg ønsker
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:25 #20
100.000 TAK for hjælpen  læg et svar
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:25 #21
Velbekomme:)
Hermed svar;D
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:29 #22
nå, men jeg har jo ikke winamp.
Viser winamp også bitrate hvis filen er beskadiget, for det er den/de vel når der i windows mapper mangler tid bitrate
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:30 #23
Jeg tvivler meget stærkt på at winamp kan vise bitrate på beskadigede filer.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:31 #24
men WinMx viser altid bitrate, også beskadigede filer.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:42 #25
og WinMx har jeg installeret.
Der hoster nemlig METALLICA TRADERS CENTER_5AD0B95A303D
og jeg gør ikke noget ulovligt.
Mange filer er købt på LiveMetallica.com, her hedder det
Buy, Burn and Share.
Jeg browser alle brugere som enter mit room,
deler de corpyrighted musik beder jeg dem om at un-share det, hvis ikke får de et kick, og efter gentagende advarsler, laver jeg en ip-ban. Jeg er kun interesseret i live gigs.
og jeg har været indstævnet i retten for ulovlig fil-deling, men blev pure frifundet.
Alligevel er der mange her på E som stiller ?
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 22:46 #26
hvad med dig hjemmeside  er det ikke muligt at se den på dansk
Avatar billede psychopixi Nybegynder
16. februar 2009 - 22:52 #27
Du mener mine guides?
Nej - men jeg kan godt give dig et lyn-kursus, hvis du er specielt interesseret i en af dem;D

Jeg skriver på engelsk fordi:
1) Det er lettere at skrive på engelsk, siden PHP og de fleste andre programmeringssprog i forvejen bruger engelske termer.
2) For at nå et større publikum.
Avatar billede eiken Nybegynder
16. februar 2009 - 23:40 #28
I det store hele er mit engelsk desværre ikke så godt, det er derfor ofte svært for mig at finde de rigtige drivere m.m.
For 18 år siden var jeg i USA. I New York købte en gammel Harley Pan Head 1320 ccm army model 1947. Brugte så 4 mdr på at kører til LA. Mit livs absolut største oplevelse, og når jeg stod foran en amerikaner som sagde noget jeg ikke forstod, kunne jeg bede ham om at forklare sig med andre ord. Men sådan er det jo ikke når man læser det, så er der ikke andre ord.
Jeg importerede selvfølgelig Harlyen til danmark, og nu er den renoveret 100% som da den rullede ud fra fabrikken, jeg tør næsten ikke kører på den, den kunne jo blive beskidt.
Avatar billede psychopixi Nybegynder
17. februar 2009 - 00:03 #29
Cool:)
Men som sagt - hvis der er en specifik guide du gerne vil have dansk support til, må du lige sige til:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester