Avatar billede torbenlund Nybegynder
28. februar 2009 - 20:42 Der er 2 kommentarer

Problemer med PostNuke forum

Hej Eksperter,

Jeg er ikke helt klar over, om dette spørgsmål er placeret korrekt, men nu prøver jeg altså alligevel.

Vi har et lille problem med opsætningen af vores forum på www.torco.dk. Det er sådan, at man skal have et bugernavn og en kode for at komme ind, så det er lidt svært at vise jer problemet. Derfor vil jeg forsøge at beskrive det, så godt som jeg kan.

Forumet fungerer som det skal. Problemet er blot, at når man har været inde og skrive et indlæg eller lign., så "presser" forumet sidebredden ud med ca. 150 px. i hver side, når man går tilbage til oversigten.

Vi har ledt i css koderne, men vi kan ikke finde ud af, hvor det er vi skal rette dette, hvis det overhovedet kan rettes.

Jeg tænker, at forumet automatisk fylder 100% i bredden, hvilket også er helt fint. Det går bare galt når det pludselig bliver ca. 150% og dermed "presser" sidebredden ud.

Jeg ved ikke, hvorvidt denne forklaring får en klokke til at ringe hos nogen af jer, men jeg håber, at beskrivelsen er til at forstå. Jeg håber også, at der er en, der kan hjælpe uden at skulle se siden, hvor det er galt. Hvis dette ikke er muligt, så må vi jo oprette en bruger, der kan slettes igen...

Vi glæder os meget til at høre fra jer.

Torben
Avatar billede torbenlund Nybegynder
28. februar 2009 - 21:03 #1
Adressen er www.torco.dk

Der kom vidst lige en punktum for meget på den anden...

Glæder mig til at høre fra jer :)

Torben
Avatar billede torbenlund Nybegynder
28. februar 2009 - 21:39 #2
Hej igen,

Jeg har lige fået at vide, at jeg skal huske at fortælle, at det er et PosNuke forum (står også i overskriften). Jeg skal også lige sige, at forumet/modulet hedder PNphpBB2.

Det var bare lige det :)

Torben
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester