10. marts 2009 - 15:17Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Hvilke stråler udsender trådsløs netværk?
Hej Eksperter
Jeg ville genre købe en trådløs router til mit hus så jeg ikke skal trække 1000 km kable. Men jeg er blevet i tvivl, da jeg gerne lige ville vide hvilke slags stråler den udsender. Det er vel ikke mikrobølger er det vel? Da de ikke er specielt sunde.
Men er der nogen der ved hvilke slags stråler der er den udsender?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Radio bølger i forskellige frekvensområder, ikke helt microbølge men sikkert lige så usunde hvis du sidder i længere til udsat for dem. jeg finder lige frekvencerne til dig
Skod.. Synes det er svært hehe.. Tror måske bare jeg går igang med at trække kabler. Ville dog bare være rart hvis man kunne sidde i stuen med sin laptop :)..
Tak for hjælpen.. Jeg aner ikk hva jeg skal gøre hehe :) Men tak, må bare igang med at læse en del om det :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.