15. marts 2009 - 13:44Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Download og kør programmer
Jeg har tidligere stillet et spørgsmål, om at køre et program direkte fra serveren evt. men exec(program..) Det så dog ikke ud til at kunne lykkes. Nu har jeg fundet ud af, at man kan lave en downloadprocedure, og så benytte sig af, at proceduren kommer og spørger, om man vil gemme eller køre:
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det kunne jeg godt have svaret dig på i det andet spørgsmål. Af sikkerhedsgrunde tillader Firefox ikke at man kører .exe-filer direkte fra sider. Man SKAL gemme dem.
Det kan omgås, men kun på klientens Firefox-installation - ikke fra serverens side. Desværre.
Når programmet er hentet i firefox, så står det jo i ens "download liste" og der kan man efterfølgende trykke kør. Det kræver et ekstra tryk, men det er nu måden det fungere på i firefox.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.