Avatar billede mcholst Nybegynder
24. marts 2009 - 11:06 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Mit hjemmenetværk er alt for sløvt

Jeg kører med en opsætning, hvor jeg har 2 computere med 802.11n netkort trådløse netkort og 1 computer med 802.11g (den sidste er sjældent på netværket.
Disse er sluttet til min 20/2 forbindelse via en D-Link DIR-635 router som også kan køre 802.11n, og til denne router er tilsluttet en Maxtor Share Storage II (MSSII) NAS server med kabel.

Hastigheden computerne i mellem er meget sløv, og specielt dataoverførsel til NAS'en er langsom. Fra en computer der sender trådløst til routeren og derfra via kabel til NAS kan jeg overføre med ca. 1 Mb/sek.
Hvis jeg til gengæld kører kabel fra computeren til routeren og derfra videre til NAS med kabel, kører jeg ca. 10MB/sek.

Indstillingerne på routeren er helt standard out of the box.

Kan man gøre noget ved den hastighedsnedsættelse som routeren forårsager når trafikken skal gå fra kabel til trådløst og omvendt?
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2009 - 12:47 #1
Hastigheden mellem trådløs/kabel har ingen betydning.

Er din router fra standard sat op til 802.11n? Det er en forholdsvis ny 802.11 protocol, så for at være kompatibel med ældre versioner, kan det jo tænkes, at din router er sat til b/g eller endda langsomemre? Tjek det lige.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
24. marts 2009 - 12:55 #2
802.11n er faktisk ikke en officiel protokol endnu, så hvis udstyret (netkort og routere) er fra forskellige producenter kan det være en del af problemet!
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2009 - 13:02 #3
Jeg nævnte intet om, at den var officiel. :)

Men selvf. kan det også være et prob.
Avatar billede aners Nybegynder
24. marts 2009 - 20:40 #4
Til stadighed fatter jeg ikke hvorfor folk køber D-Link.

james_t_dk:
802.11n er ikke en "protokol", den primære forskel fra f.eks. 802.11g er at den har en højere båndbredde (40MHz kontra 22MHz vidde) hvilket giver en effektiv båndbredde på ca 70-80Mbps tcp/ip-trafik.

Eftersom 802.11n først ser ud til at få sit blåstempel engang næste år,(så har det også "kun" taget ca. 6 års arbejde) er der stadig masser af plads til proprietære fordele i de enkelte stykker udstyr, hvorved nogle mener de kan flytte 100Mbit med 'rette' udstyr.

Jeg selv har i bedste forhold peaket på ca. 7MB/s, dvs knapt ~80Mbit
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2009 - 20:53 #5
#aners, de markedsfører deres produkter "godt"? xD
Avatar billede james_t_dk Juniormester
25. marts 2009 - 21:41 #6
aners, korrekt, det er ikke en protokol, det er en standart og den er endnu ikke fastlagt. Derfor mit forehold overfor n udstyr.
Avatar billede mcholst Nybegynder
24. maj 2011 - 11:18 #7
Ingen svar, kun kommentarer - så jeg lukker den
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester