WoL gennem anden computer
Den er lidt tricky den her:Jeg har 3 computere:
Min stationære (som jeg mest bruger som en slags server, og kun styre gennem fjernkontrol)
Mit Mediacenter
Og min bærbare.
Jeg har i noget tid prøvet at få WoL over internettet (WoW) til at virke. Men har konstateret at det nok ikke kan lade sig gøre med min router (Zyxel Prestige 2602HW-D1A, fortæl mig også gerne hvis det kan lade sig gøre). Dog virker det over Lan.
Og da mit mediacenter er på samme netværk som min stationære, så tænkte jeg om det var muligt at tænde min stationære fra min bærbar gennem min mit mediacenter. Da det alligevel ofte står tændt for at optage programmer osv.
Kort: Hvis jeg ikke kan få Wake-on-Wan til at virke. Kan jeg så tænde én computer på netværket, via en anden computer på netværket som allerede er tændt? Selvfølgelig over internettet.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Det blev lidt kringlet, håber nogen kan forstå hvad jeg mener.
På forhånd tak.
Jensen
