Avatar billede hagger Nybegynder
05. april 2009 - 13:56 Der er 7 kommentarer

indsætte data til databasen

Hejsa.

Jeg har et loginsystem, hvor der er felterne id, user, pass, email og konkurrence. Alle felter undtagen konkurrence bliver udfyldt når man opretter en bruger. Så har jeg tænkt mig at lave en konkurrence, og når brugerne har deltaget i konkurrencen kommer deres svar til at stå i feltet. Er der nogen der kan hjælpe med en kode der gør det?
Avatar billede majbom Novice
05. april 2009 - 14:17 #1
kode til hvad? at opdatere det ene felt?
Avatar billede hagger Nybegynder
05. april 2009 - 14:22 #2
Ja, til at opdatere det ene felt.
Avatar billede majbom Novice
05. april 2009 - 14:32 #3
i flg ekspempel indeholder variablen $id id'et i databasen på den bruger der skal opdateres - "tabel" er navnet på tabellen og "konkurrence" er feltet der skal indeholde svaret

mysq_query("UPDATE tabel SET konkurrence='brugerens svar' WHERE id='$id' LIMIT 1") or die(mysql_error());
Avatar billede hagger Nybegynder
05. april 2009 - 14:37 #4
Der er da ikke nogen grund til at skrive limit 1?
Avatar billede majbom Novice
05. april 2009 - 15:30 #5
jo.

hvis du ikke gør det, vil den søge videre når den har opdateret brugeren, indtil den når til "enden" :)

med limit 1, stopper den når den har fundet den.
Avatar billede coderdk Praktikant
06. april 2009 - 00:53 #6
Hvis id er en primary key, stopper den alliegevel, da den jo også er unik. Limit er ikke nødvendig. Hvis du er i tvivl, så brug EXPLAIN.
Avatar billede majbom Novice
04. november 2010 - 11:27 #7
kan vi lukke hér?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester