27. april 2009 - 14:37Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Ændring af harddisk-partition..
Jeg har 2 harddiske på tilsammen 1000gb, hvor de begge er på 500gb.
Desværre er jeg ved at løbe tør for plads på C-drevet, og ville høre, om der evt. ikke er mulighed for lave en form for partition, hvor jeg indlemmer f.eks. 200gb yderligere til c-drevet.
Men har ingen idé om, hvordan jeg gør dette, så håber nogen kan hjælpe med en udførlig forklaring step-by-step - helst på dansk.
Hvordan skal man kunne gøre det på 2 fysiske harddiske? Har lige prøvet og får ikke lov at gøre disk 2 100 større end den er - logisk nok da det er en 320 Gb disk der ikke pludselig kan blive til en harddisk på 420 gb...
Snakker vi partitioner, så er jeres forslag dog ok :)
Hvorfor dog ikke flytte 200 Gb data fra Drev C til det andet drev? Så har du jo 200 Gb fri på C!
Synes godt om
Slettet bruger
28. april 2009 - 07:11#6
Jeg må da erkende at jeg opfattede spørgsmålet som omhandlende partitioner, muligvis inspireret af, at spørger skriver "en form for partition, hvor jeg indlemmer f.eks. 200gb yderligere til c-drevet."
Jeg har ikke rigtig nogen idé om, hvad pokker jeg skal stille op med dette her, så indtil videre er der intet yderligere sket, udover at jeg har bibeholdt min harddisk som den var.. opdelt i 2.
Sideløbende har jeg så en ekstern harddisk, som jeg må benytte mig af til at komme af med 'ting/filer etc.', som jeg ikke vil miste.
Eksperterne må da næsten vide, hvordan sådan noget gøres.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.