Jeg tror ikke problemet kan løses med de oplysninger jeg har givet.
Jeg har stadig ikke fundet svaret på hvorfor det ikke virker gennem routeren i form af vores lokale server, for det er sådan de fysiske computere er sat op og der virker ftp fint :S. Derudover havde de virtuelle maskiner netforbindelse og kunne åbne hjemmesider, bare ikke forbinde til ftp servere.
Men problemet er løst nu. Ved at de virtuelle maskiner fik adgang til den anden netport på den lokale server, nemlig den port som vender udaf. Dermed har de direkte adgang til bygningens netværk og altså ikke gennem serveren først. Nu kan de forbinde til ftp servere.
Som sagt, jeg ved stadig ikke hvad der går galt når det går gennem serveren, men nu behøver jeg heller ikke vide det (vil dog gerne vide det hvis der er nogen der har ide :)).
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.