19. maj 2009 - 19:49Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Indstallering af Microsoft office 2007 for student and home
Har købt Microsoft office 2007 for student and home, hvortil der er tilknyttet 3 licenser. Skal disse 3 indstallerings licenser ligge på husstandens computere, ell. kan disse 3 licenser evt. deles med 3 venner?? Har fået forskellige svar,- derfor spørger jeg herinde.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Ifølge licensen der medfølger, må du installere på 3 pc'er i husstanden - og da man må formode at du ikke ejer dine venners pc'er, hører disse ikke til husstanden, hvorfor det ikke vil være lovligt at dele din licens med andre. Vær også opmærksom på at der er individuelle regler for licenser alt efter hvilken version du køber (retail, oem) /Be_Nice
Jeg har selv den samme pakke og der har vores søn som ikke bor hjemme fået den ene licens mens jeg har den anden og min kone den 3 så der er ingen problemer i det
Sådan svarer Microsoft på et spørgsmål: "Do I need to have a student in my household in order to qualify to purchase and use Office Home and Student 2007?
No."
>>mfp18>> Hvis din søn er udeboende, og har selvstændig husførelse og egen økonomi, så er din løsning næppe i overensstemmelse med licensbetingelserne. Hvis det er sådan, så vil han vil ikke kunne siges, at være tilhørende din husholdning.
Du kan installere den på 3 computere der er ingen der siger det skal være i samme hus jeg har faktisk spurgt microsoft og de siger det er lovligt så der er ingen problemer jeg ved min nabo gør det samme og han ville ikke gøre det hvis det ikke var tilladt han er ærligheden selv
Hvis Microsoft selv siger det, så må det passe. Så skulle de måske overveje, at ændre deres tekst i licensaftalen, og simpelthen fjerne ordet "Household". Hilsen Ptj_11
Uanset med hvilke "gode" briller man læser licensaftalen, så kan man ikke finde anledning til at tolke "venner" som en del af husstanden! Og med de normale fremgangsmåder Microsoft har, tvivler jeg på at de pludselig skulle gå på kompromis med deres egne licensregler - det skulle da så være første gang jeg hører om det! Jeg ville nok sikre mig ved at spørge Microsoft igennem en officiel partner - men det er jo op til dig (jeg tror bare ikke at det er en gangbar vej du vil gå) /Be_Nice
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.