Avatar billede Shasim Novice
12. juni 2009 - 10:14 Der er 6 kommentarer og
3 løsninger

Startproblemer

Jeg har haft et stadigt tiltagende problem med min pc, som er 2 år gammel.

For 2 måneder siden begyndte den at fejle ved opstart. Jeg trykkede på knappen og den startede op med alle kølere osv, men gik så pludseligt ud. Nogle gange nåede jeg ind til indtastning af adgangskoden, andre slukkede den bare efter et par sekunder.
Men blev jeg ved at prøve, så kom den tilsidst igang, og var jeg først i XP, så kørte den uden nedbrud.

Så kunne der gå et par dage uden start problemer, men så var den gal igen. I går prøvede jeg derfor at lukke den op og gøre den ren, tjekke løse forbindelser og sådan. Bagefter var den helt gal. Kunne i starten kun lige få den til at give et lille suk, og så var den død. Jeg brugte en halv time på genoplivningen, og med stadig længere perioder "i live" kom den til sidst igang. Til gengæld fortsatte problemet i XP, hvor den også nåede at gå ned 2 gange før den endelig var stabil.

Er der nogen der ud fra sådan en beskrivelse har en nogenlunde sikker idé om hvad der er galt? Jeg synes det er underligt, at den kan sparkes igang på den måde...

Har også oplevet at den slet ikke reagerer på startknappen, men når jeg så holder denne inde i 4 sekunder, så kommer den.

Vh. Shanne
Avatar billede drenriza Nybegynder
12. juni 2009 - 10:17 #1
Det jeg ville gøre som det første er at jeg ville enten låne/købe en ny cpu køler og afprøve det.

90% af tiden er det der den er gal
Avatar billede drenriza Nybegynder
12. juni 2009 - 10:18 #2
Efter det du beskriver hvis det ikke er køleren den er gal med, så lån en psu af en ven og afprøv det.
Avatar billede MathiasDue Nybegynder
12. juni 2009 - 10:27 #3
prøv at teste din strømforsygning ved at kortslutte den grønne og den sorte ledning på det brede stik, den med 20/24 ledninger. og lad den køre i noget tid.
Avatar billede dragonknight Juniormester
12. juni 2009 - 10:41 #4
Når du trykker på startknappen, giver du bundkortet besked om at starte maskinen op. Bundkortet henvender sig til strømforsyningen, og anmoder den om at levere strøm. Når strømforsyningen er klar med strømmen, giver den besked til bundkortet om at Power er good.
Når strømforsyningen ikke dette inden for et specifikt tidsrum, starter maskinen ikke.

Når du så ved at holde startknappen inde, kan få den igang, tyder det kraftigt på, at strømforsyningen ikke kan strømmen inden for specifikationerne inden for den tildelte tid.

Derfor som allerede nævnt, skift strømforsyningen til en ny.
Avatar billede Shasim Novice
14. juni 2009 - 01:10 #5
Så fik jeg skiftet strømforsyningen, og det virker! Tak for hjælpen. Læg et svar så jeg kan gi points :)
Avatar billede drenriza Nybegynder
14. juni 2009 - 08:11 #6
Glad for at det virkede for dig
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. juni 2009 - 16:31 #7
Super.
Avatar billede MathiasDue Nybegynder
14. juni 2009 - 18:29 #8
smukt (:
Avatar billede Shasim Novice
14. juni 2009 - 21:08 #9
Synes det er svært at se hvordan points'ne skal fordeles, men tak for hjælpen til jer alle :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester