Hej Jeg har lavet et excel ark, som har en macro der plusser tallet i cellen 'C5' med 1 hver gang man trykker "Gem".
Nu vil jeg gerne have lavet denne om, men kan ikke finde ud hvordan jeg gør det, og hvilke koder jeg skal bruge.
Det som jeg gerne vil have lavet nu er en knap man trykker på (hvor der står, klik her for ny rekvisition).. Jeg kan godt finde ud af at lave selve knappen, men det er nedenstående jeg har problemer med at tilføje til knappen:
Når man trykker på knappen skal: 1.Tallet i celle C5 plusses med 1 2.Indholdet i Celle A14,B14,C14 - A18,B18,C18 - F5,G5,C5 - F10,G10,C10 - F14,G14,C14 og F18,G18,C18 , skal ryddes.
Vi er 4 der skal bruge det samme regneark, med denne macro…
Min gamle macro ser sådan ud..
Private Sub Workbook_BeforeSave(ByVal SaveAsUI As Boolean, Cancel As Boolean) Range("c5").Value = Range("c5").Value + 1 End Sub
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Måske erdet bare mig, men du kan ikke både plusse C5 med 1, og så rydde C5. Så bliver resultatet enten en tom C5 eller altid 1, afhængigt af rækkefølgen på kommandoerne?
Bortset fra det kan du lægge denne kode på din knap:
Range("A14:C14").Select Selection.ClearContents 'fortsæt med øvrige områder på samme måede Range("c5").Value = Range("c5").Value + 1
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.