11. juli 2001 - 01:38Der er
11 kommentarer og 1 løsning
fange et tastetryk
Hvordan fanger man et tastetryk. Jeg ved at det har noget at gøre med event objektet, mere ved jeg ikke. Jeg skal fange backspace, når den trykkes. Ved at sætte cancelBubble til true, så tror jeg at jeg kan undgå at browseren hopper tilbage. Eller hvad? Om ikke andet, hvordan fanger jeg et tastetryk
Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
eller rettere... jeg har ét element på siden, hvor tasterne skal opføre sig normalt(en text boks)... resten af siden skal være transperant overfor tastetryk
jeg har gjort således at de resterende tastetryk opfører sig normalt nu... men kan man i en tekstboks godt have backspace til at virke, men ikke i resten af document ?
Ja...tag dig nu lige sammen og check de links, vi lægger - og se, hvad vi skriver :o) I kommentar 11/07 2001 01:46:48 henviser jeg til et spørgsmål, hvor du får en forklaring på, hvordan du isolerer en enkelt tast og reagerer på et tryk på denne. I kommentar 11/07 2001 01:54:35 får du en kode, der kan finde en hvilken som helst tasts værdi, så du kan skræddersy script\'et fra første kommentar.......comprende?
Du vil altid kunne sige: if (event.srcElement.name != \"ditTextBoxNavn\") { her står hele koden, der skal eksekveres, hvis du er udenfor textboxen. }
olebole.... du er hård, men retfærdig... jeg skulle have kigget på linksne først, men skal jeg være ærlig, så kopierede jeg dit eks. uden at se det andet forslag(derfor har jeg ikke lagt mærke til det). Jeg ville egentlig hellere have givet dig pointene... men ja... det kan man jo altid komme og sige bagefter... Anyway
TAK FOR DET... du har virkelig været en stor hjælp
*ROTFL* Hård, ja! Men retfærdig....DET må du zq ikke beskylde mig for...! =oD
Det passer mig helt fint, at space fik pointene for dette spørgsmål. Han var først med et korrekt svar. Iøvrigt kom jeg til at skrive, at det var mig, der henviste til det første link...det var naturligvis space. Undskyld...! :)
Du fik bare en mindre opsang for at få dig til at vågne op og læse en gang til...så længe glasset på din monitor ikke flækker, skælder jeg ikke rigtig ud *LooOooL*
Selvtak :o) /mvh
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.