Avatar billede stokken Nybegynder
31. juli 2009 - 00:08 Der er 2 kommentarer

2 computere på samme netværk

Hej håber I kan hjælpe mig- er bestemt ikke IT nørd og har problemer med vores trådløse netværk(D-link  DWL-G700AP)  har lige sat det til og umiddelbart fungerer det fint dog kun med en PC - når mine børn forsøger at koble deres PC til mens jeg er på med min, kan de ikke komme på internettet. Slukker jeg min PC kan de godt koble deres på men så er det mig der har problemet og kan ikke komme på når de er koblet på.  hvad gør jeg forkert?
Avatar billede hmanback Nybegynder
31. juli 2009 - 00:24 #1
Kunne lyde som om du mangler en router mellem dit modem og access point(D-link  DWL-G700AP)

Link til D-Link: http://www.tinyurl.dk/9132
Avatar billede dragonknight Juniormester
31. juli 2009 - 08:37 #2
Netop, du har ikke en router, som kan fordele IP adresser, og derfor har du kun den ene som din internetleverandør har tildelt dig.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester