Avatar billede Slettet bruger
26. august 2009 - 21:47 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Streaming af musik fra pc til mobil over internettet

Hey exp'er.

Først og fremmest vil jeg beklage min formulering af dette spørgsmål, da jeg knapt er sikker på om det overhoved er muligt.

Men altså... sidder her og overfører musik snart hver eneste dag til min mobil fra pc'en, da jeg bruger min mobil meget som mp3afspiller på arbejdet.
Det er jeg godt og grundigt træt af, så ville sådan set høre om det var muligt at lave en slags "radio" hvor jeg kunne streame musik fra over nettet. Men hvor jeg stadig kunne skifte numre, samt stoppe og starte musikken.

Håber i forstå, ellers spørg, så skal jeg prøve at uddybe.

Mvh

På forhånd mange tak.
Avatar billede lowfire Nybegynder
26. august 2009 - 23:06 #1
Jeg bruger kplaylist fra http://kplaylist.net

Men det kræver at du sætter en www-server op på din maskine.
Det fungerer ganske fint, bruger den selv på arbejdet med en bærbar og stationær pc.

Men for at bruge på mobil har jeg fundet følgende
http://www.kplaylist.net/forum/viewtopic.php?t=2149
Avatar billede Slettet bruger
27. august 2009 - 06:14 #2
Puha, må nok indrømme jeg er lidt lost, hvor bør jeg lige starte, og hvordan får jeg smidt en www server op? :/

Håber du kan hjælpe.
Avatar billede Slettet bruger
27. august 2009 - 06:46 #3
Forresten ser jeg der står dette: Stream to your PocketPC/Windows Mobile Device FULL GUIDE

Vil det sige det kun er muligt med windows mobile? - Spørger da jeg sidder med en Nokia E71 som arbejdstelefon, hvilket er den jeg vil streame fra.
Avatar billede swiatecki Novice
27. august 2009 - 11:12 #4
http://www.orb.com/ - kan klare det meste og det virker bare :=)
Avatar billede lowfire Nybegynder
27. august 2009 - 13:31 #5
Ja evt Orb, kender det ikke men har hørt meget om det :-)
Avatar billede Slettet bruger
27. august 2009 - 20:25 #6
Det orb virker utrolig nemt og overskueligt :) Men men, det er som om den ikke finder alt musik? Faktisk finder den kun halvdelen af hvad jeg har, nogen af jer som har lidt mere erfaring med det og kender et svar på dette problem?

Mvh
Avatar billede Slettet bruger
28. august 2009 - 06:43 #7
Nu har jeg da fået langt alt musikken ind osv, det krævede lidt genstart af programmet før den fattede at det hele skulle ind...

Men men, den realplayer som er på telefonen giver ikke mulighed for at skifte sang (Og er på INGEN måder til at fjerne).  Så jeg smed en ny afspiller ind (coreplayer) men uden held, den vil overhoved ikke afspille de forskellige links.

Men jeg vil arbejde videre herfra, jeg har vist fået svar på det jeg skulle af jer.

Mange tak. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester