Avatar billede LoneBC Nybegynder
17. september 2009 - 11:09 Der er 3 kommentarer

Lagkagediagram - slet dataetiketter med værdi 0

Jeg behøver hjælp til at få slettet de dataetiketter i et lagkagediagram som har værdien 0%.

Lagkagediagrammet består af 10 parametre, men ofte er flere af dem værdi 0, og det ser altså ikke pænt ud med alle de 0% rundt omkring diagrammet.

Det er nødvendigt at det gøres automatisk, da det er et regneark der bruges af flere andre. Desuden ændres værdierne i regnearket ofte og det er derfor besværligt at gøre det manuelt.

Det skal også bemærkes at hver parameter har en bestemt farve i lagkagediagrammet som er vigtig at bibeholde, så der er ikke mulighed for at byte om på dem.

håber nogle kan hjælpe, enter via excel eller en VBAkode
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2009 - 12:55 #1
Jeg har tidligere hjulpet en med en lignende opgave. Det er lidt omstændelig at forklare så det letteste ville være, hvis du kan/vil sende en kopi af filen (adresse under profil). Er du indstillet på det?
Hans
Avatar billede LoneBC Nybegynder
18. september 2009 - 08:48 #2
Tak for tilbuddet dkhanknu

Jeg fandt faktisk et tidligere indlæg hvor der var et lignende problem og så fiflede jeg mig frem til følgende løsning:

Jeg har løst det ved at lave en ny datatabel hvor jeg har skrevet denne formel der hvor tallene står:

+hvis(data<>0;data;$I/T)

så tages 0-værdierne ikke med i lagkagediagrammet, men katagorierne beholder deres farver.

til andre skal det dog siges at dataforklaringene bliver, så jeg har 10 forklaringer, men kun nogle af dem hvor der står noget.
Avatar billede Slettet bruger
18. september 2009 - 08:59 #3
LoneBC
Ja det er også (en del af) den metode jeg ville have foreslået. Herudover ville jeg have foreslået en formel der kan bruges til at generere et nyt dynamisk datasæt,der (sammmenhængende) kun lister værdier større end nul. Herved undgår du irrelevante forklaringer. Men hvis du er tilfreds med det du allerede selv har lavet er der vel ingen grund til yderligere indsats.
Hans
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester