Avatar billede matias Nybegynder
14. juli 2001 - 21:42 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Klippe i billede

Jeg har Paint shop pro 7 og skal have lavet nogle billeder om. Jeg er helt nybegynder med det program, så jeg håber jeg kan forklare mit problem.
Jeg har nogle billeder på CD-rom som jeg skal bruge på en hjemme side, jeg vil ikke bruge hele billedet  - men kun noget af det -hvordan gør jeg for at klippe det stykke ud som jeg vil bruge.
Avatar billede prodic Mester
14. juli 2001 - 21:44 #1
Hvis jeg ikke tager meget fejl, så har du et markeringsværktøj oppe i hjørnet. Noget der ligner en stiblet firkant i venstre side af skærmen.
Men den kan du trække og slippe en passende størrelse.
Det kan du så kopiere over i et nyt billed, og gemme derfra.


Bare et long-shot, kender ikke programmet andet end af udseende.
Avatar billede connie Nybegynder
14. juli 2001 - 21:46 #2
Brug den \"stiplede\" firkant til at markere udsnittet af dit billede.

Klik så på \"Edit\" og \"Copy\" derefter \"Edit\" og \"Paste\" + \"as new selection\"
Avatar billede connie Nybegynder
14. juli 2001 - 21:47 #3
Undskyld ikke \"as new selection\" men \"as new image\"
Avatar billede callesen Praktikant
14. juli 2001 - 21:50 #4
Functionen hedder \'crop\' - vælg værktøjet som prodic og connie skriver - vælg dit udsnit, tast <shift>+r og tast <F12> for at gemme udsnittet.
Avatar billede sonne Nybegynder
14. juli 2001 - 23:32 #5
Prodic, Connie og Callesen har ret

må jeg forslå dig
http://home19.inet.tele.dk/egeskov/begynd00.htm
og
http://hjem.get2net.dk/anae/index.htm

Aksel
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester