15. juli 2001 - 00:32Der er
84 kommentarer og 1 løsning
Ny PC
Hej jeg tror jeg skal have ny pc, og vil den her gang selv samle den. Jeg har aldrig prøvet det får men har læst en guide om det på www.tweakup.dk og jeg syntes ikke det lyder så svært igen! Det eneste jeg har installeret på en pc før er: Netkort Lydkort Ram Grafikkort Cdromdrev
Tror i jeg kan?
Her er ellers hvad jeg havde tænkt mig at komme i den:
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Det tror jeg \"sagtens\" du kan... Hvis du kan sætte de andre ting i uden probs så burde du også ku samle en hel puter selv. Pas på når du sætter køleren fast på din CPU..AMD´r har det med nemt at knække, hvilket jo ville være Ret ærgeligt :) Jeg har selv lige samlet en AMD...Hvis du tar det roligt så er det ik så svært igen... :)
Alle dine dele ser rigtigt ud, der kan altid være meningsforskelle om de enkelte ting, men ellers er det bare med at gå i krig med den nye spille, det skal nok gå. Om ikke for andet så kan du nok finde hjælp her på Eksperten ;o)
Ja det er jeg ret sikker på. Det er ikke særlig svært. SKulle du alligevel komme i problemer må du finde en computer med internetadgang og spørge os om problemet ;)
det kna du nemt det er nemt at sætte ting i sin com og ´hvis det er ved eget firma for du jo ganranti hvis oget går i stykker så for du jo bare noget nyt tror jeg da.
2 ting jeg snyes der kune vare bedre er dundkoret det kunne godt vare et assu a7m266 istedet men hvis du oxo vil have sd.ram så det du har valgt kna sa er det er fint valg.
så er der hdd jeg har hort at de der dextrar er ustabile fortide måske skulle du tage en quabtum hvem ved
sorry men..ehm... næste gang så ret liige de \"slå\" fejl der :)
Ej, men... Jeg har en IBM Desktar 60 GXP 40 GB..Den er lige gået kaput :( Heldigvis var der garanti på, men alligevel. Hvis jeg var dig ville jeg vælge en Western Digital. De sq også være gode, og \"stabile\".
Jeg kan nu ikke forstå at I klager over IBM... har selv en 75 GB, som funker ubeklageligt... Larm? Næææ... det er vist for lidt. Men ok, der har dog været lidt problemer med dem.
sunlock.dk> Jeg havde en IBM 20Gb siddene som min primær HD og den sekundære var en Maxtor. Så skiftede jeg IBM ud med en Maxtor og støjen faldt meget!
Jeg har lige så meget i min PC og dog bruger jeg stadig min 5 år gamle Aopen Hightower med en PSU på 250 Watt. Men med en hidsig CPU ville det være klogt at vælge en PSU på 300 Watt, så meget dyrere er den ikke!
Hvad mener du med dårlige erfaringer? Jeg troede da netop at slotin var godt? Hvad er det forskellen er? Kan bare huske jeg har fået af vide det skulle være slot-in...
Jeg har selv en LiteOn, og kan ikke klage. Er sq glad for at jeg ikke gav det ekstra for at få en Plextor. Forresten, så er LiteOn vist nok også baseret på Plextor\'s teknologi.
Slot-in er når der ikke kommer nogen \'skuffe\' ud. Jeg har selv et alm. DVD-drev, men ville helst ha\' haft en slot-in. Igen, det er dine penge, dit valg. Vi kan kunne komme med forslag :)
Mht. til kabinet, så kunne du evt. overveje et Codegen kabinet som bliver leveret med 300 watts strømforsyning, efter min mening larmer Aopen mere end Cogegen.
Hvad med det her kabinet så? Det er også billigere en det det andet, men er det lige så godt? Codegn MidiTower ATX-4013/G1 Ext/Int: 1x3½\"+3x5¼\"/2x3½\" / PSU: 300W 525 kr
Med hensyn til AOpen og Codegn, så er de nogenlunde lige gode (støj vil der jo altid være, så længe det ikke er Noise Control eller hvad den nu hedder). Jeg har selv et AOpen, men her betaler man i hvert fald et par 100 for design! Men det den er jo også pænere end en grå kasse... igen, smag og behag.
Klart, smag & behag spiller ind her. Men de sidste par maskiner jeg har bygget, har jeg valgt Aopen til, men nu tror jeg at jeg vil prøve Codegen\'s kabinetter, jeg er rimelig træt af at nyere computere larmer så meget hvis man da ikke køber speciel low-noise cpu-køler til 500-600 kr. og ditto strømforsyning.
En ting kan man dog sige om Aopen, og det er at de har en fedt design. Det holder.
Jeg kan godt lide designet på Aopen men det andet kabinet jeg fandt er da også fedt nok! Men er det lige så godt? JEg kan bare ikke lide at jeg skal give så meget ekstra i Aopen for at få den 300w psu!
Det du betaler ekstra hos AOpen er helt klart for design. Jeg vil gætte på, at de er lige gode. Jeg ved ikke med Codegn, men hos AOpen kan du jo pille bundkortet uden stort set uden af at skulle åbne kabinettet. AOpen kan skilles af i smådele, det ved jeg ikke op Codegn kan.
er der andre der har erfaringer med de liteon brændere? Hvis det er så godt kunne det jo være man skulle overveje det! Vil bare gerne høre det er godt fra mere end en!
Tænk lige på at du får et godt gennemtænkt kabinet, nemt at komme til uden vrøvl. Det er en af grundene til at jeg ikke har skiftet mit 5 år gamle Aopen endnu!
Codegen kan på samme måde som Aopen skilles af i smådele. LiteOn brændere har der været nogle problemer med har jeg hørt om, mener faktisk at de har været omtalt her på eksperten. Men jeg kender ikke selv noget til LiteOn CD-R. Jeg ved ikke om det bare er nogle få brændere det har været galt med. Hæng mig ikke op på det.
Jeg har ikke problemer med min. Ikke engang efter godt og vel 200 brændte skiver. Den skriver med 12x og genskriver med 10x. Om man skal bruge 4 eller 6 min på at brænde en skive...
Flere steder er de så flabede at de sender store dele hver for sig, altså kabinet, printer, osv. Det bliver dyrt i porto når man skal betale ca. 80-200 kr. for hver del oveni. Det er træls at man ikke kan få det sendt som een pakke. Sidst jeg oplevde dette var hos itbutikken.dk, det kostede ca. 400 kr. ekstra end hvad jeg havde regnet med pga. forsendel pr. del.
I mit eget kabinet pt. er der kun plads til 2x5 1/4\" og 1x3.5\" drev, det er jeg rimelig træt af, da jeg har både DVD drev, og scsi CDR&CD som jeg gerne ville ha\' i på samme tid + en ekstra HD, men det kan ikke lade sig gøre.
Du har ret i at lige netop dette kabinet ikke er ret kønt, her er Aopen\'s meget flottere men de koster også mere.
Mange DVD drev laver fejl når de bruges som læsedrev når man kopiere musik cd\'ere, der kommer klik i lyden, og denne kategori tilhøre mit DVD drev. Så for det meste er det slet ikke sat i maskinen.
Ja silverado er den bedste køler man kan få (så vidt jeg ved). Det er bare trist den vejer så meget at man skal afmontere den hver gang man skal flytte rundt på sin computer.
Bundkort: Asus A7A266 ATX Socket A / Ali M1647 / 5PCI-1AGP / IDE100 1.465 kr.
Fint bundkort, måske kunne man nøjes med et billigere ud fra at de næste CPU\'er højst sansynligt ikke ville passe i dem man har nu alligevel...
CPU: AMd Athlon Thunderbird 1333MHz Socket A / FSB 266MHz 1.454 kr.
Cool!!
Køler
Sørg for en god køler Der er masser af gode forslag allerede...
Ram: DDR PC2100 Apacer 256MB 184pins / 64bit(72bit) / 7.5ns / 1. Parts 661 kr.
Mere er bedre (op til 512 Mb, så står selv WinMe af...)
Harddisk: IBM DeskStar 60GXP 20GB 2MB / 8,5ms / 7200RPM / IDE100 / 3 Years 969 kr.
20 Gb er for lidt. Jeg har ikke haft problemer med mine 2 IBM\'er.
Grafikkort: Prolink PixelView Geforce2 GTS Pro AGP / 64MB DDR / 2048x1536 / GeForce2 GTS Pro 787 kr.
Prisen er forkert, og det er et \"billigt\" kort, ikke fysisk samme kvalitet som Asus. Jeg har haft lidt problemer med mit, hvor det ville hoppe ud af min AGP-port, fordi det kun sidder med 1 skrue og ikke 2.
Lydkort: Creative SoundBlaster Live! Player 1024 Bulk PCI 450 kr.
Godt kort, pas dog på hvis du køber et bundkort med VIA KT133A-chipsættet.
Floppydrev: Alps Alps 3½\" / 1,44MB 96 kr.
Hvem bruger det udover når der skal bootes til bios-updates? Billigt er godt ;-)
DVD-Drev: Pionner DVD-105SZ Slot-In Bulk DVD 16x / CD 40x / IDE 790 kr.
Jeg vil hellere anbefale Toshiba\'s 16x drev, det rykker og læser fint. kan laves regions-frit.
Brænder: Plextor PlexWriter PX-W1610TA Internal Bulk 40x/16x/10x / 2MB / IDE 1.545 kr.
Liteon... Liteon..... Liteon... Liteon\'en er bedre og billigere... Den kan skrive i RAW (Hvilket de fleste Plextor har lidt bøvl med) og har Burnproof.
Mus: Logitech Pilot Wheel Mouse Optical 2-button + Wheel / USB 208 kr.
Tjah.. Smag og behag.....
Tastatur: Logitech Internet Keyboard 117 keys / PS/2 / DIN 198 kr.
Tjah.. Smag og behag..... (igen)
Her er en ting du har glemt:
Netværkskort: Accton er den billige men stadig stabile version. 3Com er den dyre version (også stabilt)
Det kommer vel an på hvor meget støjen fra pc\'en genere dig.
Jeg har selv en standard køler i min amd1333 pc og støjen genere mig temmelig meget. Jeg går selv og overvejer at udskifte min køler med en silverado, samt mit A-open kabinet med et noisecontrol kabinet.
Men det er måske overkill at bruge en silverado sammen med en standard strømforsyning og harddsike der ikke er støjdæmpede idet disse ting også støjer.
Strømforsyningen vil sansynligvis larme meget idet den skal flytte den varme luft fra cpu\'en ud af kabinettet.
Jeg har prøvet denne Radial Fin™ AMD (Oversize version).
Den fik mit aopen kabinet til at støje kraftigt p.g.a. vibrationer (resonans). Det kunne selvfølgelig være en produktions fejl i netop den køler jeg fik (et defekt leje måske).
morton2 man skla sku daikke tage den af for at flytte sin com hvad er det for noget maækrligt noget den sidder deer fint nar man har sat den på ma skal da ikke tage den af hver gang man flytter compen
Noise Control (producenten) oplyser, at køleren på grund af dens vægt ikke er egnet til at sidde i en computer, der bliver transporteret rundt. På grund af vægten og vægtfordelingen risikerer du at ødelægge processoren eller soklen/bundkortet, hvis uheldet er ude. Skal du flytte din computer, så husk derfor at afmontere NC Silverado først.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.