13. november 2009 - 22:06Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Er den her bærbare god?
Hej eksperter,
Kan nogen fortælle mig om den her bærbare er god?
TOSHIBA
Processor: Intel Pentium Processor T4200 2.00hz Harddisk: 500GB Hukommelse 4 GB RAM Skærm: 15,6" TFT WXGA Trubrite Grafik: Intel GMA 4500M DVD/Brænder drev 300 mbit trådløs netværk Webcam og kortlæser Inkl. billig opgradering til Windows 7 Model Satellite L500-13P
4 GB RAM og 500 GB er meget godt;) Men jeg er meget bekymret for processoren og grafikkortet. Jeg har hørt at Intel Core 2 Duo er den bedste processor. Hvor tæt forskel er der mellem den den bedste og den på Tosibaen her?
Jeg har også hørt at Nvidia grafikken er den bedste. Hvor godt er Intel GMA 4500M?
undskyld jeg spørger, men hvordan kan man kun have 1 point til rådighed, også kan man tjene 50 point ved svar på det her spørgsmål, det giver ikke lige nogen mening !
Den bærbar du har fundet er ikke så god nej. Grafikkortet er dårligt og din CPU er dårlig.
Du SKAL op i Core2Duo og helst over de 2.0Ghz
Alt efter hvad du har tænkt dig at trække af spil eller grafiske programmer så SKAL du op i et ATI/Nvidia kort og helst i den højere del Nvidia x800GT(ikke gs)
Husk at få dig en harddisk på 7200RPM og ikke 5400, der er ydelse at hente.
Jeg synes at den her spørgsmål er meget vigtig for mig. Jeg har ikke haft tid til at hjælpe folk her på eksperten og tjene point. De point som jeg tjener ved at hjælpe folk, bruger jeg til at oprette mine spørgsmåle.
Myrthue, du skal have et stort tak. Hvad med Intel Core Due? (uden 2). Er den god?
Så det betyder at jeg skal helst have de her ting:
Processor: Intel Core (2) Due Harddisk: 500GB Hukommelse 4 GB RAM Dedikeret RAM Skærm: AFHÆNGIGT AF BÆREBAREN Grafik: ATI/Nvidia DVD/Brænder drev 300 mbit trådløs netværk Webcam og kortlæser Windows 7
Normalt bruges 5.400 rpm i bærbare, på grund af mindre støj og varme. Man kan hente lidt hastighed på at åbne programmer med den lidt hurtigere 7.200 rpm men om man gider høre på dens højere støjniveau, og mere blæserkøling på grund af varmen, er en smagssag.
Så i princippet er det lige meget om det er 5.400 eller 7.200, pga. Core 2 Due, 4 GB RAM og ATI/Nvidia, da det allerede er hurtigt med de her ting. Jeg skal måske også mindst have 300 GB Harddisk.
Så er spørgsmålet også med Dedikeret RAM. Hvis jeg har de her ting som er skrevet, er det så lige meget med Dedikeret RAM? Dedikeret RAM gør, at det RAM bliver brugt i stedet for computerens RAM. Derfor vil fx. video ikke fryse.
Jeg har ikke rigtig brug for gode grafikkort. Jeg spiller måske Counter-Strike eller Counter-Strike Source osv. Eller nogle spil, som jeg køber i butikkerne.
Men ikke spil som World of Warcraft eller Crysis. Derfor vil jeg have en normal god grafikkort.
I sender bare alle sammen et svar:) Ved hjælp af jer har jeg forstået hvilke hardware der er de bedste.
Tak.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.