Avatar billede awbufas Nybegynder
23. november 2009 - 16:42 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Installering af spil og programmer på andet drev end Styresystem

Hej.
Jeg har hørt at man muligvis kan installere spil og programmer på et andet drev fks D: i stedet for C: hvor Styresystemet er.
Dette skulle gøre det nemmere i tilfælde af man bliver nød til at installere styresystemet på ny "Formatering".
Spillene skulle så virke med det samme styresystemet er på plads igen...Er dette rigtig???

Jeg mente at uanset hvor man placerede fks spil,ville det stadig ligge ting på C: drevet så man var nød til at installerer spil på ny!!
Avatar billede Vandreren Novice
23. november 2009 - 17:03 #1
Hvis du taler om Windows, så vil det kun kunne lade sig gøre med ret simple programmer/spil, samt såkaldte portable programmer.

Når du installerer fx. M$ Office, så tilføjes en masse nøgler til Registreringsdatabasen (der er findes i C:\Windows\System32\config), og en del hel mapper og filer placeres i fx. C:\Documents and Settings\Brugernavn\Application Data.

Alle disse ændringer forsvinder, når du formaterer C-partitionen. Dermed holder de programmer op med at virke, hvis man blot geninstallerer styresystemet.

Det vil med andre ord kun virke med programmer og spil, der ikke tilføjer data i systemfilerne.
Avatar billede 220661 Ekspert
23. november 2009 - 17:30 #2
Enig med Vandreren
Avatar billede awbufas Nybegynder
23. november 2009 - 21:01 #3
Det lyder lidt som om at det Need for speed Shift og Call of duty Modern warfare ikke er et af de spil dette ville kunne lade sig gøre med????

Hvis man gemmer mappen som spillet laver med Saved games...ville det så kunne lade sig gøre??
Avatar billede 220661 Ekspert
23. november 2009 - 21:16 #4
Den eneste måde du kan gardere dine spil på er at lave et image af dit c drev på en ekstern harddisk og lave en boot cd til den. Så ville du kunne "geninstallere" og fortsætte med at spille, fordi registreringsdatabasen er intakt og det er Windows ligeså.
Her er et program der kan det:
http://www.paragon-software.com/home/db-express/
Avatar billede awbufas Nybegynder
24. november 2009 - 17:24 #5
Mange tak begge to - Vandreren og 220661.Det var rart at få afklaret det:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester