PC til kasse system hvilken, bærbar eller er jeg nød til stationær?
Jeg åbner i det nye år en lille butik. Jeg har investeret i et POS system (kasse/lagerstyrings software) og en touchscreen monitor. Jeg er nu på jagt efter en computer til at køre dette. Jeg vil gerne have en bærbar, da jeg så kan tag den med hjem og lave regnskab og tag den med på indkøbsmesse osv.
Men kan en bærbar klare opgaven? den kommer jo til at være tændt meget i løbet af en arbejdsdag.
Selve softwaren kræver ikke alverden, tror ikke man kan købe en pc nu der ikke kan køre det.
Jeg har som nystartet midt i en finanskrise ikke det store budget, jeg regner med at bruge max 4000 kr.
kan i hjælpe mig? har i nogle gode bud på maskiner?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
En stationær maskine, med ventilation bagpå, er langt mere stabil. Og det kan du sagtens få for 4.000 kr. Derimod er beløbet ikke meget, når du køber bærbar. Bærbare, og især de billige, går oftere i stykker, og skal så på fabrikken. Men en stationær kan man ofte lave selv. Og så må du jo se at få gang i butikken, så du senere også for råd til en bærbar. Det er altså bare min mening, kunne ikke dy mig:)
Har de sidste 4 år arbejdet ved bærbar pc 8 timer dagligt + de løse timer hjemmefra.
Du kan sagtens vælge en bærbar, dog skal den være til det professionelle segment (b2b) og med udvidet garanti så du ikke skal undvære den alt for længe.
Ja jeg vil nok tro, at der skal betydelig mere end 4.ooo, hvis man er afhængig af den bærbare i sit arbejde. På Elgiganten har de flere stationære i prisklassen 2-3.000 som er mere end rigelig til spørgerens behov. Jeg vil mene, at det er mere sikkert. Men man kan selvfølgelig satse på en udsalgs bærbar og håbe det bedste. Man kan jo være heldig - hvis man er spiller:)
Jeg hopper af spørgsmålet, og fjerner det fra overvågning.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.