Avatar billede madizone Nybegynder
16. juli 2001 - 20:08 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

PROBLEMER MED OUTLOOK EXPRESS!

Hej.
Siden i morges har både min computer og min storebrors computer været mærkelig mht. Outlook Express. Begge maskiner ser ud til at indsætte 1 minuts forsinkelse når man klikker på noget.
Det tager et minut at starte, klikker man på \"Ny Meddelelse\" så tager det et minut at få den nye boks frem. I det hele taget - meget irriterende og ikke mindst mærkeligt.
I går var der NUL problemos, nu har begge vores maskiner pludselig fået problemer...
Hvad kan det skyldes og hvordan løser jeg problemet - jeg vil ikke være foruden outlook express....
Avatar billede Slettet bruger
16. juli 2001 - 21:16 #1
hvis jeg var dig ville jeg  lige køre en virus scan

har haft samme problem og der var hele disken inficeret med w95.cih
Avatar billede riversen Nybegynder
17. juli 2001 - 08:43 #2
og hvis ikke det er tilfældet, så prøv med en diskfragmentering.
Avatar billede madizone Nybegynder
17. juli 2001 - 14:41 #3
Jeg blev nød til at gen-installere begge maskiner, så efter 4 timers arbejde er jeg færdig nu. Vi har åbenbart begge to brugt et program inficeret med W32.CIH og så har det angrebet hele systemet.
Avatar billede madizone Nybegynder
17. juli 2001 - 14:42 #4
Eller W95.CIH ... kan ikke huske det.
Men det var altså CIH\'en.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester