Avatar billede drsonne Nybegynder
03. januar 2010 - 22:43

Port Forwarding Time Capsule

Hej.

Jeg har tjekket lidt andre tråde herinde omkring mit problem, men jeg er meget "grøn" på netværk, så jeg håber en herinde kan simplificere problemet og hjælpe til en løsning.

Jeg har et Scientific Atlanta 2100 modem fra http://www.nal-medienet.dk/ som udbyder mit internet. Bag den har jeg en time capsule siddende forbundet med et netværkskabel til at fungere som router for mit trådløse netværk. Jeg har også en airport express siddende, men den connecter bare trådløst for at kunne streame musik fra iTunes.

Jeg vil gerne have åbnet en port, så jeg kan connecte via uTorrent eller alternativt Vuze.

Har prøvet at følge guiden på
http://must-know-mac.blogspot.com/2008/07/how-to-port-forward-time-capsule.html

...men det går galt når jeg kommer til det med ip adresserne. Der står at min aiport er forbundet til "netværksnavn" og har IP-adressen 10.12.76.76. Ifølge guiden skal den være noget med 10.0.1.xxx

Har det noget at gøre med faste ip adresse? Skal jeg købe sådan en hos min udbyder eller hvordan kommer jeg videre?

Krydser fingre for en venlig sjæl der kan hjælpe derude...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester