Avatar billede bishop007 Nybegynder
04. januar 2010 - 07:56 Der er 3 kommentarer

Zaptor via router

Jeg har lige fået en zaptor box, men kan ikke få den til at spille via min router, jeg har læst flere steder at jeg skal have en switch mellem modem og router, og så tilslutte zaptor boxen til switchen. Men findes der ikke en måde jeg omgå dette, da jeg allerede har rigeligt med udstyr i min mini bio?

Min router er af fabrikatet linksys wrt610
Avatar billede old_dane Nybegynder
04. januar 2010 - 08:35 #1
har du et trådløst modem fra stofa skulle du ikke få brug for en switch men kører du på kabel er det nødvendigt med switch held og lykke m v h erik
Avatar billede bishop007 Nybegynder
04. januar 2010 - 09:06 #2
Jeg har ikke trådløs forbindelse.

Jeg mindes at have set en tråd på et eller andet forum på internettet, hvor der var en der mente det skulle være muligt at sætte routeren op, således at den kunne tildele Zaptor boxen den "rigtige" ip. Det er det nærmeste jeg er kommet på en løsning.

Så jeg håber der er en herinde der kender et trik.

Men ellers tak.
Avatar billede old_dane Nybegynder
30. januar 2010 - 20:05 #3
her er det først stofamodem, switch, derefter zaptorbox
held og lykke med det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester