Avatar billede sorenmt84 Juniormester
18. januar 2010 - 20:54 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Slet sidste tegn i form

Jeg har følgende script der flytter indholdet af et form-felt til et andet og andskiller med komma (,) - jeg har bare lavet det såldes så den efter hver tilføjelse sætter et komma. men det betyder også at jeg har et komma som det sidste tegn i min endelige streng, hvilket jeg ikke må have, så skal jeg bruge noget der kan slette det sidste komma, eller alternativ en anden metode til at adskille tilføjelserne med komma, så det fx bliver sat før i stedet for efter en tilføjelse, men så skal et komma selvfølgelig heller ikke være det første tegn
Avatar billede intenz Novice
18. januar 2010 - 21:00 #1
Du har glemt at vise dit script... :)
Avatar billede tjens Nybegynder
18. januar 2010 - 21:41 #2
if (samlefelt.length > 0) {
    samlefelt += ",";
}
samlefelt += ekstrafelt:
Avatar billede sorenmt84 Juniormester
18. januar 2010 - 21:43 #3
Hov...
function datocopy() {
  document.kalender.dato.value = document.kalender.dato.value + document.kalender.dato_vaelger.value +',';
}
Avatar billede intenz Novice
18. januar 2010 - 21:58 #4
Du kan bare det ved at tjekke om dato_vaelger allerede har en værdi og så sætter komma afhængigt af det.

function datocopy() {
  if (document.kalender.dato.value == '') {
    document.kalender.dato.value = document.kalender.dato_vaelger.value;
  } else {
    document.kalender.dato.value = document.kalender.dato.value + ',' + document.kalender.dato_vaelger.value;
  }
 
}
Avatar billede sorenmt84 Juniormester
20. januar 2010 - 23:58 #5
>> intenz

Tak for svaret... det virker bare perfekt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester