Avatar billede wellejus Nybegynder
18. juli 2001 - 16:15 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Slutnoter i WP 7.1, typografi

Jeg bruger WP 7 og har et problem med slut- og for den sags skyld også fodnoterne. Det ville være pænt hvis de kunne få en opsætning der lignede brødtekstens (ikke præcis den samme)Hvordan skal man ændre noternes udseende.
Det ville være rart med et letfatteligt svar til en typografisk novice. TAK
Avatar billede x-lars Novice
22. juli 2001 - 10:19 #1
Tjahh, dette er baseret på en 9-er, men mon ikke det også virker i 7\'eren?

Vælg menuen Formater, Vælg Typografi, vælg Fodnote, Vælg rediger

Her får du en redigeringsskærm frem, hvor du kan tilpasse slutnoten typografi til dine egne ønsker. Der er menuer og knapper, stort set som du kender det fra den almindelige tekstbehandlingsdel. Der er også en boks for Vis koder. Den skal der være flueben i, så kan du følge med i, hvad du laver.

I denne skærm kan du ændre skrifttype og -størrelse, rykke noten ind efter notenummeret, ja i princippet alt, hvad du kan foretage dig med hovedteksten, men uden at det påvirker denne.

Du kan også lave en særlig typografi for fodnoterne, uafhængig af hvordan slutnoterne ser ud.

God fornøjelse - ellers skriv igen
Avatar billede x-lars Novice
22. juli 2001 - 10:29 #2
Ups - i anden linie skal der selvfølgelig stå Slutnote - ikke fodnote
Avatar billede wellejus Nybegynder
28. august 2001 - 14:13 #3
Hej X-Lars
Undskyld du måtte vente ud over det rimelige. Muligheden du foreslår lyder helt rigtig, men, virker ikke. Processen giver ingen slutnote typografi jeg kan ændre, eller for den sags skyld se. Måske er der noget galt i opsætningen af programmet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester