Vores ven \"François PIETTE\" ved en masse om sådan nnoget og kan helt sikker udstyre dig med dine oplysninger gå ind på adressen http://overbyte.alexid.fr/frame_index.html klik på \"more\" og download \"ModemEdt\" eksemplet.
hmm .. ser ud til jeg fra nu af skal kigge ms Piette\'s side igennem, derefter spørge dig direkte om alt muligt .. FØR jeg stiller spørgsmålet på eksperten hehe.
Men ModemEdt eksemplet har for det første ingen kildekode med, og for det andet virker den ikke!
Jeg har en nem løsning hvis du kender navnet på forbindelsen for så kan du finde den i registreringsdatabasen under: HKEY_CURRENT_USER\\RemoteAccess\\Profile\\Min forbindelse
hite >> Det der med kilde koden forstår jeg ikke ... Jeg hentede da kilde koden i går ... Send mig en mail på Jens@Borrisholt.com så kan du få sourcen af mig ...
poull >> tror faktisk den rocker helt vildt. nu skal jeg bare lige finde ud af hvordan jeg læser hvad en key indeholder. .. jens har faktisk ikke sendt mig en mail, så kan du sige mig hvordan du henter de (flere) eksisterende forbindelser ind vha tregistry får du fuld point
jeg gør lidt noget andet end beskrevet for jeg henter ikke hvad der står i Default under HKEY_CURRENT_USER\\RemoteAccess, men jeg søger blot efter nøgler under HKEY_CURRENT_USER\\RemoteAccess\\Profile.
Det lyder måske ikke så overskueligt, men tjek koden for den er ganske simpel.
perfekt .. det var meget pænt og lige hvad der sq bruges!!
Sad faktisk og rodede med noget lignende, men der var noget med openkey proceduren og nogle variabel overensstemmelser der drillede hehe .. well takker!
Jo, det skal man sikkert men jeg har ikke lige win 2000 installeret på nogle af mine maskiner, så det kan jeg ikke lige finde nogen løsning på. men den måde hvorpå jeg fandt ud af det andet var bare at oprette en netværk via modem forbindelse som jeg kendte navnet på og så søge efter det i registreringsdatabasen så prøv det i win 2000. (Man kan vel ikke forlange at Me og 2000 skal være ens)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.