28. februar 2010 - 13:40Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Kørsel og Årsafslutning.
Hej.
Håber at nogen kan hjælpe mig med nedenstående:
Jeg skal for første gang til at lave årsafslutning i SS. Men skal have bogført noget kørsel. (Jeg anvender Debit- og kreditkolonne i kassekladden). Jeg har brugt min private bil til kørsel for firmaet. Ialt har jeg hele året kørt 14.353 km. (iflg. min kørebog) (14.353km. x 3,56 kr. = 51.096,68 kr.) som skal bogføres. Hvordan gør jeg dette? Jeg har i SS-kontoplanen en diftskonto der hedder 8300 Udbetalte kørepenge, er det den jeg skal debitere ?? og så kreditere en statuskonto der hedder 62000 Mellemregning ??
Når man laver en årsafslutning i SS bliver alle statuskonti overført til næste regnskabsår. Hvordan skal ens momskonti se ud? Jeg har noget stående på ind og udgående moms (andet halvår 2209), men min momsafregningskonto står i nul. Jeg har lige afregnet momsen for andet halvår af 2009 (Betaling 1/3-10). Skal jeg så "flytte" ind/ud gående moms til momsafregingskontoen inden årsafslutningen??
Jeg har også opdaget at en kunde har indbetalt for meget til mig vedr. betaling af en faktura. Så min bank i SS og min firmabankkonto stemmer ikke overens. Jeg har jo kun bogført selve fakturabeløbet i SS. Hvordan bogfører jeg denne "gevinst"?
Dine kørepenge skal ikke ind Udbetalte kørepenge, da den normalt anvendes til ansatte. Så vidt jeg husker, er der også en konto, der hedder kørsel i egen bil; brug denne i stedet. Modkontoen er ganske rigtigt Mellemregningen.
Ved en årsafslutning konteres alle momsbeløb på afregningskontoen. De saldi, du ikke allerede har indberettet til SKAT, skal du føre tilbage på de relevante konti i det nye regnskabsår. REsten lader du stå på momsafregningskontoen, så den bliver udlignet, når du afregner.
Den overskydende indbetaling ville jeg selv bogføre på debitorkontoen, da den så fremgår af debitorsaldoen. Alternativt skal du tilbagebetale beløbet til din kunde, og så lade differencen stå i din bankafstemning.
Hej. Tak for hurtigt svar. Men jeg er da vist ikke det hurtigste dyr i skoven idag:-) Jeg skal vist have det beskrevet lidt nærmere.
Jeg synes ikke jag kan finde den konto vedr. kørsel i egen bil. Hvor sådan ca. findes den i kontoplanen drift el. status (jeg bruger standard kontoplanen i SS).
Jeg har på nuværende tidspunkt dette stående på mine momskonti:
66100 Udg. moms ca. 46.000 kr. 66200 Ing. moms ca. 19.000 kr. 66900 Momsafregning 0 kr. Disse beløb har jeg lige afregnet pr. 1/3-10 ca. 27.000
Hvad skal jeg nu gøre ved disse beløb de bliver jo først trukket på min bankkonto i næste regnskabsår?
Du skriver vedr. de penge jeg har "fået" for meget at jeg skal bogføre dem på min varesalgskonto (kontonr. 1000) jeg har jo ikke et bilag på det, da det er en faktura kunden har betalt to gange, hvad gør man så? Min momsafregning passer vel heller ikke så?
Håber du vil svare på alt dette, for jeg vil meget gerne have min regnskab sluttet, så jeg kan se mit overskud at få betalt skal at det.
Vedrørende kørsel: Kontoen findes (eller fandtes) i driften under kørsel og transport. Ellers kan du blot oprette en ny konto. Vær her opmærksom på, at der IKKE skal afløftes moms på denne konto.
Så vidt jeg kan se, har du indberettet den fulde moms for året. I så fald skal du ingenting gøre, da beløbene automatisk overføres til Momsafegning, når du afslutter året. Når du så betaler momsen, eksempelvis via banken, vil modposten så være Momsafregning.
Den dobbelte indbetaling skal du ikke afregne moms for. Du har jo reelt ikke solgt noget. Der er alene tale om, at du skal få returneret beløbet til kunden. Det vil han/hun sikkert også sætte pris på *S*.
I forhold til at betale skat af dit resultat skal du være opmærksom på, at du ikke nødvendigvis har skattefradrag for alle de omkostninger, du har bogført. Men det kan din revisor sikkert hjælpe dig med.
Tak for gode svar fra dig. Jeg kunne ikke finde kørselskontoen så jeg opretter en og kalder den 8850 Kørsel i egen bil, så kommer den til at stå under drift og som en udgift. Jeg debiterer min nye kørselskonto og krediterer mellemregningskontoen, korrekt ??
Vedr. momsen, disse konti rører jeg ikke ved da det så sker "automatisk" ved årsafslutningen.
Jeg har en revisor som skal se på min skatteafregning, men alt andet skulle jeg gerne selv kunne lave, så sparer man jo lidt på revisorregningen ;-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.