Problemer med OKI Microline 3320
Jeg skriver på vejene af min arbejdsplads angående vores OKI Microline 3320. Vi bruger dagligt vores ML3320 til print af diverse labels, primært fra Navision C5.Hidtil har vi benyttet en computer med Windows 98 som printserver, dvs den har stået tændt dag og nat alene med det formål at kunne modtage printjobs fra sekretariatets computere. For nylig har vi imidlertid anskaffet os en egentligt printserver (Trendnet TEW-P11G), hvorfor vores printjobs ikke længere sendes via den gamle Windows 98 computer.
Således har det nu været nødvendigt at kunne printe direkte fra de øvrige computere, der har Windows XP som operativsystem, til matrixprinteren. Jeg har derfor downloadet den seneste driver fra www.oki.dk. I den anledning har jeg også udskrevet en normal printertestside, som så ud, som den skulle. Når vi forsøger at printe fra C5, er historien imidlertid en helt anden. Resultatet er en lang række tilsyneladende tilfældige tegn, hvoraf mange falder helt uden for det sædvanlige printområde.
Jeg har ligeledes forsøgt at printe fra Word Perfect, og også her var udskriften helt forkert.
Har I et bud på årsagen til denne konflikt? Den eneste forskel fra tidligere er trods alt, at der ikke er en windows 98 computer med tilhørende driver imellem de øvrige computer og matrixprinteren.