Avatar billede uffesteenberg Novice
12. april 2010 - 00:21 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Fejl ved konvertering (Elecard)

Jeg har en avi-fil (XVID), som jeg vil klippe lidt i med Movie Maker.

Men pludselig er der er logo oppe i højre hjørne der siger "Main Concept" og forneden kører teksten "Evaluation period has expired. Please buy the Elecard MPEG4 Video Decoder at www.elecard.com..."

Det samme gør sig gældende, når jeg prøver med anden videoredigeringssoftware som Sony Vegas, Adobre Premiere, Pinnacle osv.

Kan absolut ikke huske selv at have installeret noget Elecard-halløj.. hvordan løser jeg problemet UDEN at købe deres software. Troede da bestemt alt nødvendit af den slags var inkluderet i Movie Maker og de andre... har aldrig haft problemet før. Kan man finde et andet codec, der så kan bruges i omtalte programmer?
Avatar billede frem-ad Guru
12. april 2010 - 10:37 #1
Lige et par opklarende spørgsmål.
Den avi fil er det en du selv har konveteret over fra en eks: vob-dvd fil.?
Har du prøvet med andre avi filer eks.: nogle du har leget med før som du ved fungere.?
Inde i kontrold panelet tilføj-fjern programmer hvad har du der af elecard?
Avatar billede uffesteenberg Novice
14. april 2010 - 21:41 #2
Tror det lykkedes! Hvis nogle får problemet er her løsningen (i mit tilfælde):

Fandt den omtalte em2vd.ax-fil, men kunne ikke fjerne noget med regsvr32-metoden, du linker til.
Men hvis jeg skrev det i kommandoprompten (cmd, kør som administrator), så lykkedes det. I mit tilfælde denne sti:

regsvr32 /u "C:\Program Files\Elecard....osv.\em2vd.ax"

Så fjernede jeg programmet med uninstalleren fra programmets mappe.
Kom muligvis også til at fjerne et eller andet filter inde i Movie Maker/indstillinger/kompabilitet..i hvert fald ville Movie Maker ikke importere avi-filer længere.

Men så installerede jeg bare Vista Codec Package 5.6.7 http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Codec-Packs-Video-Codecs/Advanced-Vista-Codec-Package.shtml

..og nu kører det vist smooooooth! Movie Maker lukker et par gange, men tror sgu det fungerer...

Tak for indlægget...points er dine ;-)
Avatar billede uffesteenberg Novice
14. april 2010 - 21:43 #3
Hov... det link, jeg omtaler, er her:
http://www.elecard.com/support/kb/answer.php?faq_id=20

Men som sagt, find .ax-filen (avanceret søgning i Vista før den dukker op, men den er i Elecard-programmappen)... også tilføj den korrekte sti og skriv det i kommandoprompten ;-)
Avatar billede frem-ad Guru
20. april 2010 - 09:31 #4
Har du fundet ud af noget???
Avatar billede uffesteenberg Novice
21. april 2010 - 00:21 #5
Jeps, det fungerer med et fjerne filen med den der kode i kommandoprompt og så installere den nævnte codec-pakke.
Avatar billede uffesteenberg Novice
02. september 2010 - 08:56 #6
Svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester