Avatar billede steenadsl Nybegynder
17. april 2010 - 12:37 Der er 1 kommentar

Maskine som ikke vil tænde når den er på netværk el.

Hejsa alle,

Har et lidt spøjst problem.
3 maskiner på et netværk + Dankort og alarm, netværket består af Router (Linksys WRT54GL), 8Ports GIGA switch (D-LINK GigaExpress 8Port Gigabit). 
Maskine 1 + 2 er styret via KVM switch (LevelOne KVM-0223), og der er tilsluttet en USB printer til maskine 2 som deler den via netværket, og der deles et lille program (Spectra) fra partition 2 på disken, som bruges af de 2 andre maskiner.
Maskine 3 stå for sig selv andet sted i huset.

Problem - Maskine 2 kan ikke staret op når maskine 1+3 er tændt.
Den kommer bare med "no boot device found".
Tændes maskine 2 først og der efter 1+3 så kører alt fint i 2-3 timer så mistes kontakten til maskine 2.
Når maskine 2 står på anden lokation, er der ingen problemer med at starte.

Alle Maskiner kører Win 7.
Maskine 1+3 er Acer Extensa E264.
Maskine 2 er en Acer Extensa E420.
Maskine 2 er tilsluttet en UPS(APC Smart UPS  750VA USB/Seriel m/PowerChute Plus)
Alle maskiner er installeret frisk op, ingen upg. fra Vista.

Har slået boot on Lan fra i BIOS på maskine 2.
Maskine 2 er testet 100% for hardware fejl med PC Check 6.21 og memtest osv. ingen HW fejl fundet.
Har haft kontakt til pro hjælp hos Team Data Support, uden held.

Har i et bud på hvad der kan lave rav i den her ??
Avatar billede claes57 Ekspert
17. april 2010 - 13:21 #1
prøv maskine 2 uden kvm-switch, og ret også i dens boot-rækkefølge, så den tager harddisken som den første boot-enhed.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester