19. maj 2010 - 17:55Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Problem med Java server.
Hej,
Jeg har et problem med min Java server. Efter at omkring 100 connecter til den, og jeg så jeg selv eller en anden connecter, kan man godt *connecte*, men man får ingen respons fra serveren.
Skyldes det at processoren ikke kan klare det antal tråde? Er mangel på RAM problemet? (har dog opgraderet RAM, det hjalp ikke), eller er det et problem med serveren?
Ja. Ved ikke helt hvad du bruger med "en masse", men bruger normalt -Xmx772m, da min virtuelle server har 1 GB RAM. Hvis jeg ikke skriver -Xmx, hvor meget RAM reserverer den så?
Lukker her. Har købt en ny men mindre effektiv server. Den virker dog bedre, besynderligt. Måske skyldes det processoren?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.