Avatar billede NielsErikP Mester
23. november 2010 - 14:31 Der er 25 kommentarer og
1 løsning

Harddisk/Overfladescanning..: "Ikke bestået"...!!!

Hej...
Har købt en HP Pavallion Elite m9566sc-a desktop pc, med Windows VISTA HOME PREMINUM 64bit for 1½ år siden. Her forleden kørte HP sit eget "Hardwarediagnosticerings Værktøj" planlagt vedligeholdelse.. Hvor computerens hardware tjekkes for om det fungerer optimalt.
Der blev kørt 2 overfladesacnnings tests...: Den ene "Ikke Bestået" og den anden "Bestået".
Efter alle hardware tests blev jeg bedt om at kontakte HP Support. Jeg fik fat i nummeret, men ekspedienten sagde, han ikke kunne hjælpe mig, da computeren var 1½ år gammel, jeg skulle have fat i butikken, hvor den var købt.
Jeg ringede til "Butikken", der fik jeg at vide jeg skulle genstarte computeren, når HP logo viste sig, skullle der trykkes gentagne gange på F11. Så ville jeg få 2 muligheder...:
Microsoft systemgendannelse... Og Fuld System gendannelse. Jeg skulle køre "Fuld systemgendanelse" sagde han. Det var den eneste mulighed for at finde ud af om det var software fejl eller Hardware fejl. Alt ville blive slette, alt mit arbejde og programmer hentet gennem næsten 2 år.
Så er det jeg vil høre, er der evt. en måde/program til at få dybere viden om Den melding "Ikke Bestået", noget der på andre måder kan fortælle mig om det er software fejl eller fysisk harddisk fejl...:
WDC WD10 EACS-65D6B0 SCSI  DISK DEVICE.............  HD535-2W.

Håber der er en "HardCore" med lidt viden om harddsike..

PÅ forhånd Tak..!!
Avatar billede johnstigers Seniormester
23. november 2010 - 14:35 #1
Jeg ringede til "Butikken", der fik jeg at vide jeg skulle genstarte computeren, når HP logo viste sig, skullle der trykkes gentagne gange på F11. Så ville jeg få 2 muligheder...:
Microsoft systemgendannelse... Og Fuld System gendannelse. Jeg skulle køre "Fuld systemgendanelse" sagde han. Det var den eneste mulighed for at finde ud af om det var software fejl eller Hardware fejl.


Typisk svar fra en ekspedient der ikke ved hvad han taler om!
Avatar billede milter Ekspert
23. november 2010 - 14:47 #2
Det her "diagnostic tool" fra WD burde kunne hjælpe dig:

http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=606&sid=30&lang=en
Avatar billede NielsErikP Mester
24. november 2010 - 01:29 #3
Hej...
Puha.. Svarer først nu ...for har brugt det meste af dagen på at gemme data på dvd'er.
#1 john stigers...:  Har du et bedre forslag til, hvad man så gør..??

#2  Har downloaded ISO.Filen fra WD, men kan se de også opfordrer til at gemme sine data inden brug. Så ved ikke helt om det er ligeså sikkert at køre den "FULD SYSTEM GENDANNELSE". Er garantien stadig dækkende, hvis man har brugt sådan et "TOOL"..??
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2010 - 13:41 #4
#3.

For det første, så tyder fejlkoden "HD535-2W" ifølge Google på, at der er overfladefejl på din harddisk. Hvis den stadig er dækket af garantien, burde du kunne få den erstattet af HP.

Ang. dit spørgsmål i #3, så ville jeg starte med den test, som på engelsk hedder "Quick Test". Hvis den rapporterer fejl, ville jeg ringe eller maile til HP og bede om at få den erstattet som en garantisag, hvis du altså stadig er dækket.

Hvis "Quick Test" ikke melder fejl, så kør en "Extended Test". Hvis denne test så melder fejl, kontakt HP.

Hvis "Extended Test" finder fejl, så som beskadigede eller ulæselige sektorer, vil den forsøge at rette dem, men hvis skaderne er for store, kan du risikere at stå med en harddisk, som ikke vil boote, eller du risikerer at andet indhold er gået tabt.

Hvis den ikke vil boote, kan du sikkert godt stadig bruge den, men den skal sikkert formateres og alt genindlæses fra ny. Den reparation, "Extended Test" laver, er simpelthen bare at markere beskadigede sektorer, så styresystemet ikke anvender dem.

Men, hvis der er beskadigede sektorer på disken, er der stor sandsynlighed for, der snart vil komme flere, og du vil stå med samme fejl igen, så en ny disk er løsningen, hvis fejlene altså er fysiske beskadigelser af overfladen.

Og John Stigers har 100% ret, den ekspedient har ikke vidst, hvad han talte om. Ved en fejl som din vil en systemgendannelse ikke kunne sige noget som helst om din harddisks tilstand.
Avatar billede johnstigers Seniormester
24. november 2010 - 14:22 #5
Kan se milter har uddybet det på fornemste maner :)
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2010 - 16:33 #6
#5.

En del undersøgelser af egne og andres harddiske har givet lidt erfaringer på det område :-)
Avatar billede NielsErikP Mester
24. november 2010 - 17:35 #7
Hej Mitter og stigers.

#4 .. Tak for din store uddybbelse, dropper Systemgendannelse.
Kører en "Quick Test" og Evt. "eXtended Test". Skal bare lige have sikret nogle data, masse af film osv.
Så vender jeg tilbage..

Ja det er rart der er nogen med lidt viden, når man selv mangler.
Avatar billede NielsErikP Mester
27. november 2010 - 19:02 #8
Hej Igen..
Undskyld ventetiden, når jeg genstartede computeren , fik jeg muligheden for "HP Diagnostic Tools-- Powered by PC-Doctor(R)" ved at trykke F9.. Prøvede jeg..Den kørte deres test...:

Testing : WDC WD10EACS-65D6B0 (WD-WCAU45903913)--> FAILED.

Så jeg kørte "QUICK TEST" fra WESTERN DIGITAL..:

RESULTS-- "TEST COMPLETED WITH READ ELEMENT FAILURE"
  ERROR/STATUS CODE = 0007.

Da jeg skulle forlade testen..: ESC..kom meldingen...:
Drive failed the DST. ERROR/STATUS CODE : 0222.

Så hard disken er kaput.Ved ikke om det er nødvendig også at køre "EXTENDED TEST"...???

Har så problem med min eksterne hardisk,  der skal sættes i dockinstation, den kan min computer ikke finde.

Læg evt. et svar..i skal jo have nogle point
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 09:45 #9
Efter det her er en "Extended test" ikke nødvendig.

Selv hvis den dårlige harddisk pludselig nægter at boote, kan data fra den sikkert stadig reddes ved at placere den i en anden computer eller i en docking station.
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 12:15 #10
Hej..
Ja..Okay. jeg dropper "Extended Test"..
Har lige snakket med butikken idag, de siger kom ud med den, så sender vi den til Reperation.
Er godt nok træt af det med 1½ års data samling, og det bliver jo nu spildt, da ikke har muligheden for at sætte den i en anden computer. Øv.
Men milter, du skal have tusind tak for hjælpen. Rart der er nogen der ved noget, når man ikke lige selv er så stiv i det.
Du får dine point.
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 12:30 #11
Kan du stadig starte den op?

Hvis du kan, burde det ikke være det store problem at overføre billeder, mail, mailadresser, musik og andre former for dokumenter, men det har du måske allerede gjort?
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 12:41 #12
Du skriver, de vil sende den til "reparation". Den kan, efter min mening, ikke repareres med godt resultat men skal erstattes af en ny.
Avatar billede johnstigers Seniormester
28. november 2010 - 12:47 #13
Jeg vil også mene at det er det butikken mener :)

Det er i hvert fald for dyrt at sende den til producenten og have dem til at skifte harddisk pladerne og sende retur.
Alene fragten er næsten en ny harddisk :)
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 16:27 #14
Hej..
#11 : Ja den kan startes endnu, nej det har jeg ikke gjort, har ikke rigelig lagercapacitet til det.
Det var jo det jeg regnede med jeg havde min secondære harddisk til, den der skal i docking station, men vil windows Vista jo ikke anerkende. Den kan slet ikke findes.

#12 og #13 :
Ja det vil jeg gøre dem opmærksom på ved indleveringen.
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 16:44 #15
Vi må hellere lige være HELT SIKRE på en ting:

Er du 100% sikker på, det er din interne harddisk, altså den oprindelige med styresystem på, som giver fejlen?

Hvilket fabrikat er den eksterne, og har den været koblet til under testene?
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 17:16 #16
Hej...
Under første test var den ikke koblet til. Sad godt nok i under "QuickTest", men den fejlende Harddisk(WDC WD10EACS-65D6B0)
Er den samme som under testen med "HP- Diagnostic Tools powered by PC-Doctor".Så ja det er jeg sikker på at det er den interne der fejler.

Der der står på den eksterne er på den ene side "HP Personal Media Drive" og et lille mærkat på anden side  :
HP --- Part no  : FQ438AA
                              500 GB
      Serial no : THG834Z02D   
                              Model no: hd5000s
      Product of Thailand 
---------------------------------------------------------------

Den eksterne eksisterer ikke overhovedet i min Bios, og Styresystemet kan heller ikke se den selvom jeg søger den.
Men se lige det her fra attach.txt Fra Programmet BDS...:

--------------------------------------------------------------

UNLESS SPECIFICALLY INSTRUCTED, DO NOT POST THIS LOG.
IF REQUESTED, ZIP IT UP & ATTACH IT

DDS (Ver_10-11-10.01)

Microsoft® Windows Vista™ Home Premium
Boot Device: \Device\HarddiskVolume1
Install Date: 13-01-2009 01:30:31
System Uptime: 27-11-2010 13:59:39 (3 hours ago)

Motherboard: PEGATRON CORPORATION |  | NARRA3
Processor: AMD Phenom(tm) 8650 Triple-Core Processor | Socket AM2  | 2300/200mhz

==== Disk Partitions =========================

C: is FIXED (NTFS) - 916 GiB total, 650,273 GiB free.
D: is FIXED (NTFS) - 16 GiB total, 1,91 GiB free.
E: is CDROM ()
F: is Removable
G: is Removable
H: is Removable
I: is Removable
J: is CDROM () ----> Det ser ud som om det er den her

---------------------------------------------------------------

Ved squ ikke, hvad det skyldes.
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 17:47 #17
Prøv at åbne Enhedshåndtering og se, om der er gule udråbstegn.

http://windows.microsoft.com/da-DK/windows-vista/Get-help-with-Device-Manager-errors

Prøv i BIOS at lave en "Autodetect" eller noget i den retning, på den side, hvor du ser dine tilsluttede drev.

Er den eksterne tilsluttet via USB eller sidder den i kabinettet?

Prøv også, om den kan findes i diskhåndtering:

http://www.it-artikler.dk/2008/05/20/sdan-bruges-diskhndtering/
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 19:06 #18
Hej..
Var "EnhedsHåndtering", der var godt nok 2 gule udråbstegn under:

Netværkskort
        - 6TO4 adapter
        - Microsoft 6to4- netværkskort #13

De 2 eneste steder de var, men det kan vel ikke have noget med Harddiske at gøre..??

Var i min BIOS, ingen options for "Autodetect".
Så gik jeg ind på de 4 ledige Drive's der var, der var der ingenting der virkede, "F5" skulle være "Setup Default", men der skete intet da jeg tastede "F5". Så der r der altså ikke mulighed for at ændre noget.
------------------------------------------------------
BIOS  :
1st Drive  [None]
2nd Drive  [None]
3rd Drive  [WDC WD10EACS - 6]
4th Drive  [Atapi DVD A]
5th Drive  [None]
6th Drive  [None]
------------------------------------------------------
Den Eksterne Harddisk sidder i en docking station ind i kabinettet, når jeg sætter den i lyser lampen for at der er strøm til og en lampe blinker hurtigt som den læser på den. 

Var samtidig med "Enhedshåndtering" inde på "Diskhåndtering", der ser sådan ud  :
----------------------------------------------------------
Disk 0      | HP(C:)  | Factory_Image(D:)       
grundlæggende| 915,57GB | 15,94GB NTFS / Primær Partition
----------------------------------------------------------
Disk 1      | Flytbar(F:)                      | Virker
            | Generic- Compact Flash USB Device| korrekt
----------------------------------------------------------
Disk 2      | Flytbar(G:)                      | Virker   
            | SM/xD- Picture USB Device        | korrekt
----------------------------------------------------------
Disk 3      | Flytbar(H:)                      | Virker
            | SD/MMC USB Device                | korrekt
----------------------------------------------------------
Disk 4      | Flytbar(I:)                      | Virker
            | MS/MS-Pro USB Device            | korrekt
----------------------------------------------------------
Cd-Rom 0    | Dvd/Cd-Rom- Drev                | Virker
            |                                  | korrekt
----------------------------------------------------------

Så som du kan se kan den ikke findes, den er ikke eksisterende.
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 19:51 #19
Det undrer mig, at din BIOS ikke kan se din ekstra disk. Er du sikker på, at du ikke er kommet til at beskadige et eller andet ved håndteringen af den?

Fejlen med "6TO4 adapter" kan du, ifølge min googling, ignorere, især nu, du skal starte forfra :-)

Igen ifølge Google skulle det være muligt at tilslutte din "HP Personal Media Drive" med USB-kabel, hvis du piller den ud af maskinen. Har du prøvet det?
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 23:00 #20
Hej..
Ja det undrer også mig, og at man enda ikke engang kan ændre på noget i BIOS andet end de drev der er angivet med settings.
Og specielt undrer det mig, BIOS OG VISTA ikke kan se den...For hvis du du ser det jeg skrev i #16 er min interne Harddisk delt op i (C:) (D:) og min DVD/Cd-Rom Brænder (E:), men ser du så samtidigt det postede i #16 af programmet DDS, kan man se der er en ekstra Cd-Rom drive (J:) og det må absolut være den der kan ses af programmet DDS, men såå undrer det mig bare at BIOS og VISTA ikke kan. Nej jeg tror ikke jeg er kommet til at beskadige den..Er altid forsigtig med sådan noget.

Ja okay den ignorerer jeg, da jeg som du siger skal starte forfra.

Nå..jow... Det er squ da også rigtig der er kabler med til den også... Det ved jeg da ikke, hvorfor det er forbi gået mine tanker. Ja men det vil jeg prøve, om ikke andet vil det jo sige om det også er selv Harddisken eller om det evt. er docking stationen/forbindelsen til Dock.Stationen det er galt med.
Avatar billede NielsErikP Mester
28. november 2010 - 23:03 #21
Hej igen...
Glemte lige noget, i forbindelse med at tage den eksterne ud af docking stationen og forbinde med USB kable, så har jeg jo ingen holder til den Harddisk, kan den godt bare ligge på gulvet...??
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2010 - 23:26 #22
Du kan godt lægge den fra dig, men behandl det forsigtigt, især medens den er tændt/tilsluttet computeren. Kig her:

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c00769990.pdf

Kig især på side 5 i manualen.

Og i BIOS ville jeg vælge "Optimized default" eller noget i den retning.
Avatar billede NielsErikP Mester
29. november 2010 - 01:36 #23
Hej...
Ja kommer lidt sent...
Joow.. Det lykkes squ.. Det med USB kablet, Så er den fundet "HP Personal Media Drive(K:)". Nu har jeg så fået "BACKED UP" en del af mine data. Men kan man så sige til "Butikken" at de også skal lave Docking Stationen, for jeg regner med det er den der er fejl ved, da jeg nu med USB kablet godt kan finde og bruge den eksterne Harddisk.
På den lå en mappe [PMD] i den en masse andre mapper    :
[Bump] [CHS] [CHT] [DE] [EN]  [ES] [FR]
[IT]  [JPN] [KOR] [NL] [PTB] [PTG]. og så lå der 3 filer  :

InstallDlg.dtd, InstallDlg, Setup(Media Drive Installer)

Har du en ide om , hvad det er for noget..??
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2010 - 09:16 #24
#23.

Jeg ville vente med at fejlmelde din docking station, til du kan prøve den på en fuldt funktionsdygtig computer. De mapper og filer, du har fundet på den, kender jeg ikke noget til, men jeg kunne forestille mig, de har med HP's backup-program at gøre med tekster i forskellige sprog (f.eks. DE=Deutch, EN=English, etc.):

http://h30434.www3.hp.com/t5/Hardware/Backup-using-HP-easy-backup-and-HP-Personal-Media-Drive/td-p/177733

Har du slet ikke prøvet at bruge den ekstra harddisk før?
Avatar billede NielsErikP Mester
29. november 2010 - 17:22 #25
Hej..
Men problemet består, at jeg er nød til at melde samtlige fejl..Da butikken ligger 35 km fra mig af.

Ja okay så kan man jo godt prøve at køre den : Setup(Media Drive Installer) Det jeg har gjort da jeg fik den til at virke, var simpelthen at kopiere installationer/programmer til "HP Personal Media Drive(K:)". Jeg prøvede også at kopiere hele "FACTORY_IMAGE(D:) 15,94GB NTFS/primær Drive" til "HP Personal Media Drive(K:), da jeg ingen installations DVD med Windows VISTA home preminum(64bit)har.
Men fik at vide jeg skulle have "ADMINISTRATOR STATUS" for at få lov at kopiere disse filer fra (D:).
Hvordan får man "ADMINISTRATOR STATUS" under VISTA.

Nej..Har ikke prøvet den harddisk før, den den interne stadig havde masser af plads, nok lidt for dårligt kan jeg se nu..Der kunne jo evt. have været fejl på den.
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2010 - 17:38 #26
Prøv at højereklikke "Setup" > Kør som administrator.

Eller prøv at kigge her:

http://support.microsoft.com/kb/928497/da
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester