Avatar billede LeneT Nybegynder
30. november 2010 - 18:15 Der er 4 kommentarer

visning af slutnote når musen føres hen over

Hej
Jeg har et dokument, hvor nogle hjælpetekster er lagt ind som slutnoter.
Når jeg bruger dokumentet på andre pc-ere bliver selve slutnotatet vist, når jeg fører musen hen over henvisningen (ex. iii).
På min egen pc fungerer det dog ikke: når musen føres hen over, vises kun en lille firkant med bøjet hjørne.
office 2007.
Hvad gør jeg galt?
På forhånd tak for hjælpen.
VH Lene
Avatar billede Lene Fredborg Ekspert
30. november 2010 - 23:02 #1
Det gør sikkert ikke noget galt ...

Jeg går ud fra, at det er Word, du taler om.

De såkaldte "værktøjstip" (tooltips i engelsk version) vises, hvis følgende indstilling er slået til:
Office-knappen > Word-indstillinger > kategorien Vis > Vis værktøjstip i dokumentet, når der peges.

Når du ser den lille firkant med bøjet hjørne, tyder det på, at indstillingen ER slået til (hvilket du jo let kan tjekke). Ved søgning på internettet fandt jeg ét eksempel, hvor en havde samme problem, og hvor problemet blev løst ved at køre en reparation af Office efterfulgt at en genstart. Det var jo værd at prøve, om det også kan løse problemet for dig (du kan f.eks. vælge Office-knappen > Word-indstillinger > Ressourcer > Diagnosticer).
Avatar billede LeneT Nybegynder
30. november 2010 - 23:36 #2
Hej Lene
Du har ret i, at indstillingen er slået til.
Jeg har gennemført dit forslag med diagnosticer, der blev ikke fundet problemer og status med dokumentet er det samme.
Mystisk.
VH Lene
Avatar billede Lene Fredborg Ekspert
01. december 2010 - 00:11 #3
Så må der jo noget andet til ... - her kommer et bud:

Problemet kan så muligvis skyldes en ødelagt Data-nøgle (Data key) i Registreringsdatabasen (Registry). Word gemmer mange af sine indstillinger mm. i Registry, og det går sommetider galt.

Hvis det er problemet, kan det løses ved at slette eller omdøbe den eksisterende Data-nøgle. Så vil Word automatisk lave en ny. Det eneste du risikerer, er at du mister nogle af de indstillinger, du har lavet i Word, og så må de laves igen.

Du finder en forklaring og vejledning i denne artikel:
http://support.microsoft.com/kb/940791

Du kan trykke på FixIt i artiklen i stedet for at lave manuelle rettelser i Registry.

Du kan læse her, hvad der er gemt i Data Key mm. (engelsk):
http://www.word.mvps.org/FAQs/Customization/DataKeySettings.htm
Avatar billede LeneT Nybegynder
01. december 2010 - 18:34 #4
Hej igen
Jeg forsøgte med Fixit men det virkede ikke på windows 7. Så prøvede jeg selv at slette nogle elementer i registreringsdatabasen, men uden held.
At geninstallere Office 2007 virkede heller ikke.
Nu har jeg afinstalleret det, og installeret Office 2010 i stedet, og nu virker det!

Ellers tak for hjælpen!

VH Lene
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester