28. juli 2001 - 16:32Der er
11 kommentarer og 1 løsning
HJÆLP!!
Hejsa!!
Jeg har lige fået en ny pc, med 1333Mhz, 64Mb GeForce2 Graffikkort og SBlive. Har installeret Win 98 2. udgave, og de drivere der hørte med til PCen, men den tar ca 5min om at starte op.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Det svare til at du har et \"telefon nummer\" på det netværk du sidder på. Hvis computer står til DHCP - så skal computeren have en IP adresse tildelt - men hvis der ikke er nogen (DHCP Server) til at tildele dette, så vil din computer bare stå og lede.... og til sidst vil den opgive. Hvis du så har givet den en IP adresse fra starten af, så skal den ikke stå¨og lede.
Alle computere, som har en forbindelse til Internettet, har en IP adresse. Det er denne adresse der bruges, når der skal skabes forbindelse imellem 2 computere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.