05. februar 2011 - 20:29Der er
8 kommentarer og 1 løsning
hurtigt spørgsmål til classes
Hej. jeg er ret ny til programmering og prøver derfor at lære en smule ved at gå igennem et par tutorials, blandt andet thenewboston på youtube. Der er bare lige en ting jeg ikke forstår og som han glemmer at forklare, jeg håber der er nogle der forstår problemet.
i min main class laver jeg et object ved hjælp af en anden class. Han bruger i denne tutorial det her eksempel
tuna tunaObject = new tuna();
den anden class han bruger er selvfølge tuna. Hvad jeg ikke forstår er hvorfor han både skal skrive tuna i starten og tuna efter new. For mig virker det som om det ville være nok at skrive det et sted? Jeg ved godt at programmet selvfølge ikke ville virke, hvis man bare skrive tuna det ene sted, men jeg forstår simpelthen ikke hvorfor programmet skal vide hvilket class man vil bruge 2 steder?
jeg bruger thenewboston som laver tutorials på youtube, han har omkring 100 videoer til begyndere. Jeg kan lidt php,html og css i forvejen og har også tidligere været i gang med c#, men synes windows blev en smule kedeligt og uoverskueligt. Så en dag bestemte en af mine venner sig for at starte på java, da han (og mig selv også) er store fans af android og derfor gerne ville lære lidt programmering der til. Nu har han så en app i android mark, måske ikke det helt vilde, men må indrømme at han er kommet ret langt på de 3-4 måneder han har været i gang. Så han anbefalede thenewboston og så gik jeg ellers også i gang her for et par dage siden, mens jeg lovede mig selv ikke at køre alt for hårdt på, da jeg ved at det nemt kan blive for hårdt hvis jeg ikke tager det stille og roligt.
okay, men det er ret lang tid siden, og jeg lærte ikke så meget så forsøger lidt at kigge på det fra en frisk vinkel
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.