Er totalt rookie på området, men sidder lige at nørkler lidt med et par formler i en engelsk udgave af excelle og som jeg ikke kan få til at passe.
Jeg vælger ikke at skrive i excell sprog, da jeg ligesom har tabt tråden...
but here goes:
Hvis a<b, så a (a er en ikke defineret variabel - værdien sættes manuelt ind [eksempelvis i intervallet -2 og 5]) Hvis a>b, så b [b er fastsat til eksempelvis 3].
Hvordan gør jeg det i excell (og helst på engelsk)? På forhånd tak
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
hvordan skal værdi sættes manuelt ind? fra fx A1 eller hur? Og hvis a=b? a=A1 b=B1 formel i C1 formel = HVIS(A1<B1;A1;B1) oversæt selv HVIS til IF skriv et tal i A1, og 3 i B1
For det første, mange tak for hjælpen i går. Det var meget lærerigt. Du synes at have fat i et andet problem jeg grubler over.
Jeg har:
B2 =IF(A1="ord1",4,"")
Men nu vil jeg gerne komme med flere betingelser og formler til samme box (B2), eksempelvis:
B2 =IF(A1="ord2",6,"") og B2 =IF(A1="ord2",5,"") B2 =IF(A1="ord2",8,"") Osv. osv.
Hvordan gøres dette?
Desuden, hvordan laver man større end eller lig med i samme betingelse/formel? (eksempelvis 0<A1=1,"bingo","-")...
På forhånd tak, Luke
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.