07. april 2011 - 10:55Der er
1 kommentar og 1 løsning
Forbinde til en server via FTP
Jeg skal uploade nogle dokumenter på en server. Jeg kører med filezilla ftp program. Jeg kan godt forbinde - dvs mit brugernavn og password bliver accepteret, men så kommer jeg ikke videre og forbindelsen falder ud på "timeout". Hvad går galt ? Serveren er en Synology server. Det skal siges at jeg før har haft adgang til andre servere uden problemer, så det må være noget i opsætningen på filezilla ??
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
prøv at slå "passive" til/fra står tit som PASV i opsætningen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.