31. juli 2001 - 19:56Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Afsnit op/ned i Word
I listen over genvejstaster i Word2000 står der, at man kommer fra afsnit til afsnit ved at taste Ctrl + Pil op / Pil ned (ligesom i WordPerfect). Men hos mig virker det ikke. Hvordan gør man?
Hos mig virker Ctrl+pilned heller ikke, men Ctrl+pilop virker fint, når du skal tilbage....hmm
Jeg kan ikke finde på andet end denne lille workaround...! Ctrl+Shift+pilned markerer resten af afsnittet, så skal du blot følge efter med venstrepil 1 gang....
ups, af en eller anden grund havde jeg ikke fået lovet points for dette spørgsmål. nu er der 30 at hente for en løsning. jeg vil stadig også godt kunne bruge Afsnit ned (og ikke kun op).
piphans har sikkert ret i at det er pga manglende opdatering til SR-1. men opdateringen kan ikke gennemføres [???]. til gengæld virker flemminsdahls tip om Ctr+Skift jo meget godt.
johs_j> se, det er jo mærkeligt, når du har en senere version en piphans\' - så det er altså ikke et spørgsmål om opdatering. hvis der er andre forslag, er pointene der jo endnu.
- nånej, det er de jo ikke. dem fik flemmingdahl. men jeg giver stadig flere for en løsning. vi ved jo endnu ikke hvorfor det ikke virker.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.