Avatar billede morten100 Novice
05. juni 2011 - 07:25 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Åbne vinduer deaktiveres?

Windows XP
Når jeg har et vindue åbent (f.eks. IE men også spil) så "deaktiveres" vinduet med uregelmæssige mellemrum.  Det sker i gennemsnit hvert 10. sekund.  Når jeg skriver denne tekst, skal jeg næsten for hver linie klikke med musen på teksten for at fortsætte med at skrive.  Den blå bar helt foroven (med teksten Eksperten - Eksperten - Windows Internet Explorer) skifter fra mørkeblå til lyseblå og jeg kan hverken skrive eller scrolle, før jeg har klikket på siden.  Dette sker på samtlige sider jeg besøger.  Det sker også når jeg spiller spil.  Spillet minimeres og så skal jeg maksimere det igen, hvilket tager relativt lang tid.  HJÆLP!
Avatar billede 220661 Ekspert
05. juni 2011 - 08:46 #1
Er det sket fornylig, så kunne du prøve systemgendannelse til før problemet opstod.
Avatar billede 220661 Ekspert
05. juni 2011 - 08:52 #2
Tjekke disken for fejl med chkdsk:http://support.microsoft.com/kb/315265/da
Jeg kører den altid selv fra denne computer.
Kontrollere systemfiler:http://www.updatexp.com/scannow-sfc.html
05. juni 2011 - 09:08 #3
... sker det også når det pågældende windue/program kører i Maximeret tilstand ?
Avatar billede morten100 Novice
05. juni 2011 - 20:01 #4
Jeg går ud fra at spillet altid er i maksimeret tilstand - det er i hvert fald ikke åbnet i et vindue.
Med IE sker det også i maksimeret tilstand.
05. juni 2011 - 20:14 #5
... sker det også med "hænderne på ryggen" ?

Nu fremgår det jo ikke om det er en Bærbar eller Stationær med selvstændigt tastatur...
Det jeg 'fisker' efter er om du uforvarende kommer til at røre ved en bærbar's touchpadplade ? - Set i anden tråd...

http://support.dell.com/support/edocs/systems/latc600/en/ug/touchpad.gif
Avatar billede helt83 Nybegynder
06. juni 2011 - 12:47 #6
Hej

det kan også være der hænger en tast på dit keybord,prøv lige at give tasterne et "lille" dask, og se om det ikke hjælper.
Avatar billede morten100 Novice
10. juni 2011 - 18:06 #7
(Undskyld det sene svar- har været udenbys.)
Det er en stationær PC.
Jeg er kommet tættere på problemets oprindelse:
Jeg ladede en MP3 afspiller op dagen før problemet opstod.  Jeg tog den bare ud af USB-stikket, da den var færdig.
Efterfølgende tror PC´en hver gang at den stadig sidder i, hver gang jeg starter den.  Det er (næsten) ligegyldigt, at jeg klikker på ikonet nederst til højre for at "fjerne" den.  Vinduet deaktiverer stadig men med større tidsintervaller.
10. juni 2011 - 18:13 #8
... sker det også med "hænderne på ryggen" ?
Avatar billede morten100 Novice
10. juni 2011 - 21:19 #9
Ja.  Jeg har prøvet at sætte MP3´eren til igen og "fjerne" hardwaren.  Så går jeg en lille tur og når jeg kommer tilbage (efter et par minutter), så er vinudet deaktiveret.  Det lille ikon for at fjerne hardwaren er væk, men problemet fortsætter.  Jeg ved ikke om det har nogen betydning, men der blinker en lille lampe under den USB-port, som MP3´eren har siddet i.
Avatar billede morten100 Novice
12. juni 2011 - 16:46 #10
Nu har jeg prøvet at deaktivere USB-tilslutningen i "enhedshåndtering" uden held OG
jeg har slået USB-stikkende foran på PC´en fra under opstart - også uden held.

Er den virkelig så svær for alle jer eksperter???
12. juni 2011 - 17:59 #11
Hovsa - trådløst tastatur / trådløs mus ?
Avatar billede morten100 Novice
13. juni 2011 - 19:30 #12
Nej, alt er med ledning.

chdsk har ikke rettet problemet.

Diskdefrag har ikke rettet problemet.

Jeg tør ikke prøve med en systemgendannelse....
Avatar billede morten100 Novice
24. juni 2011 - 09:28 #13
Der er sket følgende:
Jeg ville køre mit anitvirus program, bare sådan for en sikkerheds skyld.  Programmet virkede ikke.  Efter flere mails frem og tilbage mellem firmaet og mig, fangede jeg dem på chatten.
De lavede en fjernbetjening af min PC, fjernede programmet og geninstallerede det.  Jeg kørte så et virus-scan uden fund af fejl eller andet.
Efterfølgende har problemet været væk.
(USB-ikonet er der stadig....)
På en eller anden måde har det løst problemet.
Avatar billede 220661 Ekspert
24. juni 2011 - 14:00 #14
Har du prøvet at se om du kan fjerne den fra systemet med denne her?
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/USBDeview.shtml
Avatar billede morten100 Novice
01. juli 2011 - 09:37 #15
Den lyder faktisk spændende.  Jeg må lige kigge nærmere når jeg har bedre tid. Tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester