Avatar billede vollesen Nybegynder
05. juli 2011 - 23:02 Der er 1 kommentar

Hjælp Til Valg af Ip Cam

hejsa:-D, jeg går her og er på jagt efter et ip cam, det jeg skal bruge det til er og have ude foran vores dør i opgangen, skal lige siges at er kun to lejemål og vi bor øverst så det med om man, må har jeg tjek på:-D,, har kigget på det her http://www.kinapriser.dk/ (...) og det så jo vældig smart ud, skal lige siges jeg har nitte forstand på den slags, snakket med en sælger derinde der sagde det var let og sætte op, og kunne se det via min iPhone osse, er der nogen herinde der kan fortælle mig om det så er så let som det bliver sag?? og måske nogen der har et beder bud??, skal som sagt kun bruge det til og se hvem der står ved døren jo, og de sagde osse der inde at jeg kunne få det til og sende billeder til min mail hvis der var bevægelse, vil max give har Sat en max pris til de 1000, men om det overstiger det lidt, betyder ikke det vilde:-D

håber der er nogen der lige gider og hjælpe mig for synes godt nok det er en jungle og finde rundt i
Avatar billede kimtheman Novice
05. juli 2011 - 23:20 #1
Ved ikke om du har brug for det kan "se i mørke".

Jeg har selv sådan en fætter:
http://www.dlink.dk/cs/Satellite?c=Product_C&childpagename=DLinkEurope-DK%2FDLProductCarouselMultiple&cid=1197377811767&p=1197318959116&packedargs=ParentPageID%3D1197318959074%26TopLevelPageProduct%3DConsumer%26locale%3D1195806935729%26packedargs%3DProductParentID%253D1197318825326&pagename=DLinkEurope-DK%2FDLWrapper

Denne er skruet op i loftet i hjemmet. Og jeg kan tilgå denne fra alle pcér overalt.
Jeg tilgår ligeledes denne via min Iphone 4 og denne tager også billeder ved bevægelse og sender disse til en server jeg har på nettet (kan også til email). Og den optager også direkte på et SD kort.
Denne er tilsluttet trådløst til min router, så den har kun brug for et strømstik.
Kan købes her:
http://www.edbpriser.dk/Product/Details.aspx?q=DCS-2121+&pid=490133

I forhold til opsætning siger alle sælgere det er nemt at sætte op.
Men man kan aldrig sige om det er nemt. For det kommer vist mere an på, om den der skal sætte det op, har lidt forstand på netværk/ routere osv. Da min erfaring er at det nemt kan drille.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester