Avatar billede f2f4 Novice
13. juli 2011 - 16:55 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Efteruddannelse efter Datamatiker

Hej

Jeg blev Datamatiker i 1997 og har arbejdet siden samt, i sin tid, taget x forskellige Datanomkurser som fjernundervisning.

Fordelen dengang, ved Datanomkurser som fjernundervisning, var at man kunne videreuddanne sig i forskellige teknologier, ex. Jave, XML, .Net, C# osv.

I dag er Datanomuddannelsen udskiftet med Akademiuddannelsen i Informationsteknologi.

Er det muligt i dag at tage/finde sådanne specifikke moduler ala. Jave, XML, .Net, C# osv. som fjernundervisning?

For mig lader det lidt somom at både Akademiuddannelsen i Informationsteknologi og for den sags skyld Master i IT er nogle generelle videruddannelser hvor man ikke kan vælge specifikke programmeringssprog og -teknikker. Er dette mon korrekt?

Hvis ja, kan I så anbeffale nogle andre muligheder for specifikke videreuddannelsesmuligheder som fjernundervisning, ex. C#.

Tak for svar.
Avatar billede arne_v Ekspert
13. juli 2011 - 20:30 #1
Det mest almindelige er vel at virksomhederne sender deres ansatte paa kuruss i specifikke teknologier hos diverse kursus firmaer (for 3000-4000 kroner per dag.
Avatar billede f2f4 Novice
14. juli 2011 - 08:15 #2
Ok, jeg havde nok håbet på nogle andre muligheder ... Vores kursus budget er så godt som ikke eksisterende )-:
Avatar billede arne_v Ekspert
15. juli 2011 - 04:06 #3
Jeg maa indroemme at jeg ikke ved hvad der er af muligheder i uddannelses systemet anno 2011.
Avatar billede f2f4 Novice
28. juli 2011 - 08:14 #4
Ikke flere svar, så ... tak for svar Arne, giv et svar så får du nogle point.
Avatar billede arne_v Ekspert
28. juli 2011 - 15:01 #5
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester