25. juli 2011 - 20:31Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Backup over wireless/lan
Hejsa!
Jeg står overfor et problem...
Jeg vil gerne have lavet en system så jeg kan lave en billede fil (image) af mit system drev C:\. Jeg har kigget lidt på Acronis true image. Men den vil ikke lige være med til at backup over wireless (jo hvis man bruger winPE/bartPE. da det er nemmest da det er en laptop jeg sidder ved.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
det skal du droppe - det tager alt for lang tid via wifi. Få fat i en lille ekstern disk (usb) og lav image den vej - og tjek lige, hvordan du kan indlæse den igen på ny disk hvis din maskine nu står af (fx via boot-cd, der så indlæser data fra usb-disken)
Det nytter jo ikke at lave backup, hvis den ikke kan indlæses bagefter pga manglende drev...
@Blueeyez --------- Clonezilla. Har jeg kiggede på men kunne ikke rigtig finde ud af det....
@Claes57 --------- Kan man ikke bruge netkabel så vill det ikke gå hurtigere en eller anden sted? Var mere for at udgå at skulle ud og købe en usb disk.
#3 Clonezilla er nem, du skal bare lige lære det og kende, du lærte jo heller ikke og gå første dag du kom til verden;) En ekstern koster ikke rigtigt så meget, hvor stor er dit C: drev?:)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.