Avatar billede KHHP Juniormester
09. august 2011 - 10:01 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Er min sPSU død?

Hej

Jeg har på det seneste haft bøvl med min strømforsyning.
Først troede jeg at det var overbelastningssikkerheden der gik ind og slukkede systemet, men eftersom jeg fik ny hardware, der krævede mindre end halvdelen af den gamle hardwares strømforbrug, og jeg havde samme problem, tænkte jeg at der måtte være noget galt med min PSU.
Problemet er, at når jeg trykker på min POWER-knap kommer der kort lys i alle lamper, alle tilkoblede enheder starter kort op, og så slukker det hele 1 sek. efter. I den meget korte periode hvor den kører, kommer der en mærkelig hyen/piben fra PSU'en, hvorefter den går "kold". For at kunne starte igen, skal jeg slukke på kontakten, bagpå forsyningen, og vente ca. 10 sek. og så kan den starte igen, dog stadig med samme resultat. Lavede en test af min PSU, som jeg har optaget og uploadet her: http://dl.dropbox.com/u/36022188/VIDEO0007.mp4
I testen har jeg kun tilkoblet en blæser, og som man kan høre kommer der en usædvanlig lyd fra PSU'en.
Har også prøvet, bare for at være sikker, at sætte en skruetrækker ned foran PSU'ens blæser for at forhindre den i at dreje rundt, men lyden kommer stadig.
Håber der er nogen der kan afklare mig. Spørg endelig hvis i mangler mere info.
Avatar billede Andyboy Nybegynder
09. august 2011 - 10:24 #1
Det kunne det sagtens være - Tjek også din cpu køler og prøv at fjerne alle eksterne / USB enheder. Prøv også at kortslut din PSU og lad den køre en times tid og se om den går ud.
Avatar billede teknik Juniormester
09. august 2011 - 10:26 #2
Ja din PSU er defekt.

Hyletone lyden indikerer at en eller flere komponenter overbelastes, antagelig fordi andre - spændings-niveau styrende - komponenter er defekte.

Og at det er PSU'ens indre "overbelasningsbeskyttelse" som får den til at lukke ned er sikkert rigtigt.
De overbelastede komponenter trækekr antagelig mere strøm end sikkerheds-"setting" tillader.
Det rimer med at det er nødvendigt at afbryde for 230V forsyningen inden du kan " forsøge igen".

..reparation er normalt ikke rentabelt, da en PSU koster mindre end en timeløn for en person med evnerne til at finde og rette fejlen.



mvh :-)
teknik
Avatar billede KHHP Juniormester
09. august 2011 - 10:30 #3
Jeg takker for svaret :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester