Men jeg vil gerne finde en formel som selv kan fjerne det dårligste resultat, hvis personen har kørt alle løbene.
Så har vi haft 5 løb, så smider man det dårligste løb væk. Det vil være ekstra godt hvis den kunne marker det dårligste resultat som jeg har gjort på billed.
Men hvordan gør jeg dette i Microsoft Excel 2003 udgaven?
Jeg tror ikke det er så nemt at få den til at fjerne resultatet uden VBA, men jeg tror med lidt pudslen og trylleri at du kan få datavalidering til at opmærke de dårligste resultater.
Jeg forestiller mig at man laver en celle der hedder: MIN(B:B)+1 MIN(C:C)+1 MIN(D:D)+1 MIN(E:E)+1 MIN(F:F)+1
og laver datavalidering ud fra værdierne på ovenstående celler, hvor resultater mindre end ovenstående, markeres - hvis det give nogen mening.
Hvis du finder ud af det ud fra hvad jeg skrev, så tager du bare pointene selv, fordi at det her ikke ligefrem er et svar, men et potentielt skub i den potentielt rigtige retning :P
Den tager den samlede total og trækker det dårligste resultat fra. Hvis du vil "smukkesere" den og undgå at der kommer fejlmeldinger, så kan du benytte denne:
Vil først lige nævne at jeg ikke ved hvad Betinget formatering-formel er.
#1 - Jeg kan ikke helt lige se hvilken dele jeg skal bruge for dit link.
#2 - Umildbart kan jeg ikke lige se ideén.
#3 - Super det virker. Dog kan jeg ikke lige se hvad forskellen er på dine 2 formler er, da den gør det samme med begge to, og jeg ikke præcis ved hvad de forskellige ting betyder?
#6 - Din første formel er ikke mange til #3 - Men den gør det samme som ved #3 Hvilken er bedst at bruge? Nr. 2 formel du skriver, den kan jeg ikke lige se hvor jeg skal indsætte?
Der er som oftest ikke nogen "bedste måde" at gøre tingene på i Excel. Det samme problem kan løses på flere forskellige måder, og det kan være en smagssag, hvilken man foretrækker. I dit tilfælde, hvor du benytter Excel 2003, skal man dog naturligvis ikke benytte nogle af de funktioner, som først er kommet til i Excel 2007/10 - men dette er så heller ikke tilfældet for de ovenfor viste.
Min udvidede formel i #3 er blot medtaget for at undgå, at der vises en fejlmeddelse #NUM!, hvis der ikke er tal i celleområdet, som MINDSTE-funktionen kan benytte til at vælge det mindste tal.
Betinget formattering er en måde at styre formatteringen af en eller flere celler på. I Excel 2007/2010 kan man automatisk få sat op, at f.eks. den mindste værdi vises med f.eks. fed skrift eller med en anden form for markering. I Excel 2003 mener jeg, at man skal skrive f.eks. den formel ind, som DKHANKNU har vist (jeg har ikke Excel 2003 længere), så dette bygger på min hukommelse).
Super tak for din gode forklaring som er let læseligt :-)
Citat I Excel 2003 mener jeg, at man skal skrive f.eks. den formel ind, som DKHANKNU har vist (jeg har ikke Excel 2003 længere), så dette bygger på min hukommelse). Citat slut
Hvor skal jeg så indsætte =(TÆL($B2:$F2)=5)*(B2=MIN($B2:$F2)) Og er denne til at marker den laveste som ikke tæller med? Eller er det blot skrevet på en anden måde, men gør det samme som de andre formler?
Synes godt om
Slettet bruger
22. august 2011 - 14:54#10
Formlen der nævnes i #6: =HVIS(TÆL(B2:F2)=5;SUM(B2:F2)-MIN(B2:F2);SUM(B2:F2)) kopieret fra g2 til og med G6 returnerer 337, 314, 304, 289, 248 svarende til det OP viser i sit link medens formlen i #3 returnerer 283, 314, 304, 239, 248
Den betingede formateringsformel i #6:
I 2003-versionen, marker B2:F6, tryk på Formater, Betinget formatering. Under betingelse 1 vælger du "Formlen er". I feltet til højre indsætter du formlen: =(TÆL($B2:$F2)=5)*(B2=MIN($B2:$F2)). Tryk på knappen Formater. Formater som ønsket. OK og OK.
Okay. Der har jeg faktisk aldrig været inde. Super. Nu kan jeg få det til at virke.
Det sidste spørgsmål er så blot - Hvordan laver jeg dette på alle linie nemmest? Normalt så trækker jeg blot i den lille firkant nederst i højre hjørne af det jeg har markeret.
Men når jeg bruger muligheden via "Formater" hvordan kan jeg så nemmest kopir det til alle linier?
Synes godt om
Slettet bruger
22. august 2011 - 15:50#12
Du kommenterede ikke første del af mit svar i #10. Det må vel være formlen i #3 eller den i #6 der er korrekt. De kan vel ikke begge være det?
Betinget formatering Hvis du gør som jeg skrev, altså markerer B2:F6 før du indsætter formlen så virker det på hele tabellen.
Begge disse formler gør det samme efter hvad jeg lige kan se. Altså de trækker det laveste tal fra.
#6 =(TÆL($B2:$F2)=5)*(B2=MIN($B2:$F2)) Denne sætter jeg ind via "formater" og så marker den farven på det laveste tal.
#12 Okay. Dvs. jeg kan marker alt og så gå ind i formater og bruge funktionen. Da jeg prøvede inden jeg spurgte, der virkede det ikke. Men havde overset at der jo i nogle af dem ikke var skrevet i alle 5 Løb. Og så er det jo klart den ikke marker tallene, når de ikke står der. Men efter du har skrevet #12 prøvede jeg igen. Og det virker som det skal.
Synes godt om
Slettet bruger
22. august 2011 - 16:36#14
Nej #3 og #6 gør ikke det samme.
Prøv at indtaste formlen i #3 i celle G2 og kopier den nedad til og med celle G6. Indtast herefter formlen fra #6 i H2 og kopier den nedad til og med celle H6. Sammenlign resultaterne indbyrdes og sammenlign med det der fremgår af G2:G6 i billedet i dit eget link.
Okay Ja nu kan jeg godt se forskellen. Den rigtige formel af de 2 er så denne her til det jeg skal bruge den til: =HVIS(ER.TAL(SUM(B2:F2)-MINDSTE(B2:F2;1));SUM(B2:F2)-MINDSTE(B2:F2;1);"")
Og så sammen med denne formel #6 =(TÆL($B2:$F2)=5)*(B2=MIN($B2:$F2))
Takker rigtig mange gange for hjælpen, og opmærksomheden ved at kontroler at jeg bruger den rigtige formel. Hvordan skal jeg lige fordele pointene imellem jer?
Jeg behøver ikke pointene - gi' dem alle til Hans. Min formel tager ikke højde for antallet af indtastninger. Dvs. at hvis en deltager kun har gennemført 4 løb, så laver den summen af de 3, idet den altid trækker det dårligste resultat fra. Jeg kunne godt tilrette min formel til at tage højde for antallet af løb, men det er der jo ingen grund til, når Hans har et bud på løsningen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.