08. september 2011 - 15:07Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Udvidelse af wifi netværk.
Hey Vi har internet fra stofa, og har sat det op med den kombinerede modem/wifi router men kan købe med. Nu et mit problem at den står i den ene ende af lejligheden, og vi har kontor i den anden ende. I kontoret har vi en netværks printer koblet til en anden trådløs router som laver et andet wifi netværk som man så skal skifte til for at printe.
Jeg ved godt at det ikke lige er nogen særlig smart måde at gøre det på, men det var lige det det blev til mit indflytningen. (Internet er jo nødvendigvis noget af det første men skal have styr på) Derfor er mit spørgsmål hvordan får jeg nemmest lavet det til et netværk uden at række et kabel helevejen gennem lejligheden.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hej du kan evt. sætte et AccesPoint op midt i mellem jeg bruger selv disse Cisco WAP200 Wireless-G Access Point
ulempen er dog de skal have et netværkskable koblet til fra Routeren. Men du slipper for at kable hele lejligheden, og i stedet dække hele lejligheden med WiFi
En repeater kræver kun et strømstik. og sættes midt mellem router og kontor. f.eks. D-Link Rangebooster N 650 Access Point DAP-1353 til 807,- eller TP-Link TL-WA901ND til 375,- Begge 2 har jeg gode erfaringer med.
bestemt også en god løsning, selv om den er lidt dyrere, så er det smart at have printeren på så man ikke er afhængig af en pc der skal være tændt. held og lykke med netværket, må du undgå forstyrrelser fra andre netværk, mikroovne osv :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.